Kultura

Naši předkové se před čtyřmi tisíci lety usadili v Heršpicích

Se zahájením stavební sezony začaly v Brně také práce na rozšíření dálnice D1 na šest pruhů. Spolu se skrývkou zeminy a přípravou stavby byl zahájen i...

Se zahájením stavební sezony začaly v Brně také práce na rozšíření dálnice D1 na šest pruhů. Spolu se skrývkou zeminy a přípravou stavby byl zahájen i archeologický průzkum lokality. Archeologové už odkryli zhruba patnáct objektů prastarého sídliště. Osada z období staršího eneolitu (přibližně čtyři tisíce let před naším letopočtem) zaujala odborníky svým uspořádáním.

Šmoulové, postavičky z nejpopulárnějšího evropského komiksu, letos slaví 65 let. Při této příležitosti vyrostla na brněnském výstavišti na ploše přes tři tisíce čtverečních metrů šmoulí vesnice v nadživotní velikosti. Pořadatel akce, společnost JVS Group, ji doplní o stejně rozlehlý zábavně-vzdělávací park nazvaný Magický svět.

Bronzová socha vytvořená u příležitosti loňských dvoustých narozenin otce genetiky Gregora Johanna Mendela je dílem Jaromíra Garguláka. Kromě monumentu zahrnuly oslavy rovněž obnovu Mendlova náměstí nebo známého skleníku, v němž se badatel věnoval zkoumání rostlin.

Na tři desítky historických automobilových a motocyklových skvostů mohou nyní jejich fandové obdivovat v nákupním centru Olympia. K vidění jsou ty nejstarší modely automobilky Škoda jako Voiturette z roku 1905, tak i ikonické modely Popular, Tudor, Rapid, Octavia či kabriolet Felicia.

Filharmonie Brno včera odehrála nejzásadnější koncert své novodobé historie. V newyorské Carnegie Hall představila netradiční program kombinující českou a americkou hudbu: Martinů, Janáčka a Glasse. Symfonie č. 12 „Lodger“ se stala událostí večera, zazněla totiž v newyorské premiéře a navíc za účasti autora Philipa Glasse.

Ještě jste neviděli unikátní brněnské vodojemy? Předprodej vstupenek na březen začíná právě dnes.

Rada města Brna dnes rozhodla, že stávající ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser zůstane ve funkci i další, už třetí pětileté funkční období.

Válečný konflikt na Ukrajině nastolil mimo jiné otázku, jestli jsou v regionu protiatomové kryty. Na situaci zareagovalo začátkem března vedení Brna, které si od turistického informačního centra vzalo zpět do správy protiatomový kryt Denis.

Kopnout v Brně do země znamená většinou objevit něco nového a mnohdy neočekávaného, co dokumentuje historii města. Letos archeologové odkryli zbytky někdejšího opevnění v ulici Novobranské.

Už jste nasyceni svátky a chcete si trochu jinak zpříjemnit vánoční a novoroční čas? Brněnský hlas má pro vás tip, jak si užít poslední dny roku. Výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady vám nabídne dokonalý pohled do historie starověkého Egypta.

Načíst další

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.