Kostel svatého Jakuba se do pátku otevře veřejnosti

autor: | 21. 12. 2022 | Články, Kultura

Foto: Aleš Pelikán

Kostel svatého Jakuba je nyní sice v rekonstrukci, ale v době adventní se mimořádně otevírá veřejnosti. Tento týden jej lze navštívit od středy do pátku 23. prosince odpoledne mezi 15. až 18. hodinou.

 

Cesta vede hlavní lodí před oltář, kde je možné se na chvíli zastavit, zapálit svíčku, podívat se na opravená okna v zadní části kostela nebo artefakty z krovu nebo kamenných ozdob. Také je možné si zakoupit drobné suvenýry a přispět na opravy chrámu.

 

Kromě světelné instalace je návštěvníkům připraveno ke shlédnutí video představující celou rekonstrukci kostela a také některé kamenné i dřevěné prvky snesené ze střechy svatostánku. Je možné rovněž symbolicky adoptovat jednu z devíti tisíc okenních tabulek, které je nutné vyměnit ve vysokých oknech kostela.

 

Součástí kompletní rekonstrukce zahrnující střechu, krovy, okna a kamenné dekorativní prvky na fasádě je vybudování vyhlídky ve věži kostela ve výšce 42 metrů nad zemí. Hotova má být v průběhu roku 2024.

 

Historie pozdně gotického kostela svatého Jakuba Staršího sahá do počátku 13. století. Jedná se o významnou památku městské církevní architektury na našem území. V roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou. Je zde pochován obránce Brna maršál Lous Raduit de Souches, který stál v roce 1645 v čele brněnské posádky při obléhání města švédskými vojsky.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.