Protiatomový kryt Denis pod Petrovem se opět otevírá veřejnosti

autor: | 29. 12. 2022 | Články, Kultura

Foto: TIC

Válečný konflikt na Ukrajině nastolil mimo jiné otázku, jestli jsou v regionu protiatomové kryty. Na situaci zareagovalo začátkem března vedení Brna, které si od turistického informačního centra vzalo zpět do správy protiatomový kryt Denis.

24. února se změnil svět a kryt jsme se rozhodli mít připravený jako případný úkryt obyvatel. Modlím se, aby to bylo zbytečné,“ řekl tehdejší náměstek primátorky Jiří Oliva.

Kryt pod Petrovem vznikl po druhé světové válce. Měl sloužit jako úkryt při dalších případných náletech. Postupně byl přizpůsoben také proti jadernému útoku. Až dva a půl tisíce lidí by v něm mohlo se zásobami vydržet dva až tři dny.

Do masivu pod Petrovem byl hlouben ve třech etapách mezi lety 1946 až 1955. Postupně tak vznikla soustava 900 metrů chodeb vystavěných na ploše 85×60 metrů místy až 35 metrů pod zemí.

V květnu 2021 byl ve správě turistického informačního centra kryt pojmenovaný Denis otevřen a zařadil se mezi podzemní atrakce, jakými jsou podobný kryt 10-Z pod Špilberkem v Husově ulici nebo Mincmistrovský sklep pod Novou radnicí, Labyrint pod Zelným trhem nebo kostnice u kostela sv. Jakuba.

Dlouhé chodby krytu Denis dnes slouží zároveň jako depozitář části kamenných prvků z Královské kaple, která kdysi stála na rohu Veselé ulice a Dominikánského náměstí.

Po Novém roce ale bude opět otevřen pro návštěvníky na komentovaných prohlídkách. Předprodej vstupenek na úterý 17. a 24. a na neděli 29. ledna začne v pátek 30. prosince v 10 hodin na webu www.podzemibrno.cz nebo přímo v Informačním centru TIC Brno Pod krokodýlem na Staré radnici.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.