Co přinesl končící rok v brněnské hromadné dopravě

autor: | 30. 12. 2022 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Dopravní podnik města Brna uskutečnil historicky největší obnovu vozového parku. Před dvěma lety začal s modernizací, k loňským dvaceti letos přikoupil dalších dvacet trolejbusů Škoda 27Tr a pustil se do programu Mario, kdy v komínských dílnách kompletuje trolejbusy SOR TNS 12. „Letos jsme zkompletovali dva trolejbusy, příští rok plánujeme sestavit dalších deset,“ uvedl generální ředitel Miloš Havránek

Nejcennějším přírůstkem ve vozovém parku se stala obousměrná tramvaj Škoda ForCity Smart 45T. Brňané ji pojmenovali Hedvika. Poprvé s cestujícími vyjela 11. prosince na lince číslo 8 po nové trati z Osové k univerzitnímu kampusu a fakultní nemocnici. Necelý kilometr dlouhý úsek s nejdelším tunelem se stavěl od roku 2019 a vyžádal si 1,4 miliardy korun. „Aktuálně žádáme o evropskou dotaci na 15 těchto klimatizovaných a nízkopodlažních vozů. Další budeme pořizovat podle finančních možností,“ sdělil Havránek.

Dopravní podnik také ve svých dílnách v medlánecké vozovně sestavil sedm tramvají Drak. Po Brně jich jezdí už třiadvacet. Postupně do Brna dorazilo i 31 nových klimatizovaných autobusů SOR. Celkem v roce 2022 pořídil 61 nových vozů.

V prosinci také padl rekord v počtu zakoupených jízdenek prostřednictvím aplikace Pípni a jeď! Nejvíce ji použili cestující 16. prosince, a to v 58 146 případech.

Podnik má také svoje hrdiny-řidiče, kteří v letošním roce zachránili několik životů. Tramvaják David Hrůza v lednu zastavil u hořícího domu v Bystrci a pomohl dvěma seniorům dostat se z plamenů. Na konci srpna si řidiči trolejbusu Bronislav Kohoutek a Michal Křepela při průjezdu kolem zastávky Podveská všimli kouře stoupajícího z rodinného domu a neváhali vběhnout dovnitř ještě před příjezdem hasičů. Dalším z hrdinů je i řidič Marek Kaštan, který v autobuse pomáhal s resuscitací cestujícího se zástavou srdce.

Jednou z největších akcí města byla 3. září Streetparty Brno, kterou si nenechalo ujít 55 tisíc lidí. Akci uspořádaly všechny městské společnosti spolu s magistrátem a příspěvkovými organizacemi. Lidickou ulicí projela vozidla městských firem, představili se policisté a hasiči, uskutečnily se dva koncerty živé hudby nechyběla ani soutěž zručnosti řidičů tramvají.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.