Archeologové se prokopali až do doby bronzové

autor: | 28. 12. 2022 | Články, Kultura

Foto: Archaia

Kopnout v Brně do země znamená většinou objevit něco nového a mnohdy neočekávaného, co dokumentuje historii města. Bylo tomu tak před několika lety ve Štýřicích, než se ve Vojtově ulici začal stavět multifunkční komplex, před výstavbou Nové Vlněny, během rekonstrukce ulic Solniční a části České a letos archeologové odkryli zbytky někdejšího opevnění v ulici Novobranské.

Zdejší proluka vznikla v listopadu 1944 při americkém náletu na Brno, který silně poškodil areál kláštera Voršilek a také zcela zničil dům, který na Novobranské stál od poloviny 19. století. Co všechno ukrýval pod troskami v podzemí, odhalil až archeologický průzkum prováděný společnosti Archaia,

Její pracovníci zdokumentovali, že lidé v této lokalitě žili již v době bronzové, možná až dva tisíce let před naším letopočtem. Přítomnost lidí v období pravěku prokazují všechny zkoumané sondy. Zřejmě někde v oblasti dnešní Josefské ulice se mohlo nacházet centrum tehdejšího osídlení.

Průzkum zároveň potvrdil dobrý stav původního hradebního zdiva, které tak půjde zakomponovat do návrhu nové budovy, která bude stát na místě proluky, kterou vloni zakoupilo Biskupství brněnské. Tato zeď původně chránila před útočníky území mezi dochovanou Měnínskou a již zaniklou Židovskou bránou, která stála v ústí Masarykovy ulice u křižovatky s ulicemi Bašty a Nádražní.

Archeologové ale zdejší lokalitu ještě neopouštějí. V příštím roce bude průzkum pokračovat hned v sousedství – v areálu bývalého kláštera Voršilek v Josefské ulici.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.