Dvě předvolební debaty v jeden den. Která vás více zaujala?

autor: | 15. 9. 2022 | Články, Volby

Foto: Česká televize

Jedním z největších problémů města Brna je podle jeho obyvatel doprava. V průzkumu agentury Kantar ji 93 procent respondentů označilo za zásadní či středně velký problém. Nejen o dopravě, ale také o tom, jak chce Brno řešit energetickou krizi, jestli za současné situace potřebuje multifunkční halu v dnešních cenách za sedm miliard korun, jestli se finančně vyplatí postavit horkovod z Dukovan, proč ještě není a kdy bude schválen nový územní plán Brna, o výstavbě nových tramvajových tratí s využitím fondů Evropské unie, o bezpečnosti chodců a cyklistů a vyváženosti pěší, automobilové a veřejné dopravy, co udělat pro zkvalitňování životního prostředí a pro to, aby se město nevylidňovalo, to byla stěžejní témata, na která odpovídali pozvaní kandidáti na primátora Brna.

Hosty obou předvolebních brněnských superdebat byli René Černý (ANO), Jana Drápalová (koalice Žít Brno a Zelení), Petr Hladík (KDU-ČSL a STAN), Marek Lahoda (Piráti), Jiří Oliva (ČSSD Vaši starostové), Tomáš Skřička (koalice SPD, Trikolora, Moravané, NK) a Markéta Vaňková (koalice ODS a TOP 09).

Hodinovou debatu na iDNES.tv moderovali Vladimír Vokál a Jaroslav Plesl. A ta hodinku měla díky dramaturgii spád, takzvaně odsýpala. Na úvod měl každý ze sedmi účastníků 30 sekund na to, aby se k danému tématu vyjádřil, dále měl možnost svoje názory a myšlenky rozvinout během debaty, Moderátoři také vyzkoušeli kandidáty ze znalostí o Brně. Například kolik má Brno zastupitelů a městských částí, kdo v Brně přespal v roce 1805 nebo jak se jmenuje nejznámější brněnský spisovatel.

To Česká televize vsadila večer na ČT24 na osvědčený a léta opakovaný scénář ve dvouhodinové besedě, kterou moderoval Jakub Železný. Na úvod trochu tápal, jako by se opozdil na startu, ale brzy se dostal do kondice, jak ho známe. Témata soustředěná na priority města se opakovala a debata se odvíjela v poklidném duchu. Vzhledem k tomu, že ze sedmi diskutujících byli čtyři z končící stávající koalice (ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD), divák a posluchač od nich neuslyšel, co se jim za uplynulé čtyři roky nepovedlo, nešli si takzvaně po krku, naopak všichni včetně dnes opozičních lídrů svých stran se ve většině klíčových témat shodli. A pak vybírej. Podle stranické příslušnosti?

Měl jsem vzácnou příležitost vidět v jeden den dvě předvolební debaty kandidátů na primátora a měl jsem možnost porovnat, která divákovi a brněnskému voliči dala víc, která ho víc oslovila.  A třeba si udělal jasno, komu dá příští týden svůj hlas.

U mě zvítězila polední debata na IDNES.tv. Přehledná, díky moderátorům, kteří se vzájemně doplňovali, odlehčená, místy i vtipná. To, co řekli kandidáti během jedné hodiny, na to potřebovala Česká televize dvě. A ještě se jí v závěru přenosu povedla záměna avizovaného tématu. Ani moderátor Jakub Železný nijak zajímavějšímu průběhu diskuse nenapomohl a předvedl se ve svém moderátorském stylu, jak ho známe už léta.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.