Aukce majetku: město vydělává miliony navíc

autor: | 9. 8. 2022 | Exkluzivně, Články

Foto: Brněnský hlas

V soukromé sféře jsou dražby majetku běžnou praxí, stejně tak ve veřejném sektoru a to například v exekučních či insolvenčních řízeních. V Brně se dosud přistupovalo k aukcím městského majetku spíše sporadicky. Prodej majetku v aukčním řízení zavedla jako stabilní postup městská část Brno-střed v roce 2020. V aukcích organizovaných prostřednictvím aukční firmy draží byty a nebytové prostory.

„Hledali jsme cestu jak prodávat volné byty a nebytové prostory transparentním způsobem a současně získat pro město co nejvíce peněz. Systém aukcí se ukázal jako nejvhodnější“, uvedl na téma prodeje bytů radní Brna-střed pro majetek Miroslav Vaníček. 

Dodal, že centrální městská část má oprávnění prodávat prázdné bytové jednotky a nebytové prostory v domech, kde dochází k prodejům omezených jednotek. Zpravidla se jedná o doprodej posledních prázdných bytů, o které předchozí nájemníci neprojevili zájem. Pokud se nájemce rozhodne byt odkoupit, má možnost uzavřít kupní cenu za cenu stanovenou znaleckým posudkem. Někteří lidé ale byt odkoupit nechtějí a nebo nemají možnost zajistit si financování kupní ceny. Takovým nájemníkům zajišťuje městská část náhradní bydlení a prázdný byt se nabízí prostřednictvím elektronické aukce. Jako nejnižší podání, nebo chcete-li vyvolávací cena, je stanovena částka určená znaleckým posudkem.

„Na každé aukci jsme zatím získali peníze navíc“, říká radní Vaníček. A doplňuje, že městská část dosud díky aukcím získala necelých sedm a půl milionu korun navíc. Nejvíce přihazovali zájemci o nebytový prostor v ulici Nové sady. Konečná částka převýšila vyvolávací  cenu o stěží uvěřitelných 3.180.000,- Kč. Nebytový prostor byl tak vydražen za skoro dvojnásobek.

Podle Vaníčka chystá městská část v letošním roce aukce ještě nejméně dvou dalších bytů. Aukce úspěšně realizované městskou částí inspirovaly také velkou radnici. Brno v červnu vydražilo polovinu bytového domu Pellicova 11 za dvacet dva milionů. Cena určená znaleckým posudkem přitom byla rovných dvacet milionů.

Zdroj: (red)

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.