V soukromé sféře jsou dražby majetku běžnou praxí, stejně tak ve veřejném sektoru a to například v exekučních či insolvenčních řízeních. V Brně se dosud přistupovalo k aukcím městského majetku spíše sporadicky. Prodej majetku v aukčním řízení zavedla jako stabilní postup městská část Brno-střed v roce 2020. V aukcích organizovaných prostřednictvím aukční firmy draží byty a nebytové prostory.
„Hledali jsme cestu jak prodávat volné byty a nebytové prostory transparentním způsobem a současně získat pro město co nejvíce peněz. Systém aukcí se ukázal jako nejvhodnější“, uvedl na téma prodeje bytů radní Brna-střed pro majetek Miroslav Vaníček.
Dodal, že centrální městská část má oprávnění prodávat prázdné bytové jednotky a nebytové prostory v domech, kde dochází k prodejům omezených jednotek. Zpravidla se jedná o doprodej posledních prázdných bytů, o které předchozí nájemníci neprojevili zájem. Pokud se nájemce rozhodne byt odkoupit, má možnost uzavřít kupní cenu za cenu stanovenou znaleckým posudkem. Někteří lidé ale byt odkoupit nechtějí a nebo nemají možnost zajistit si financování kupní ceny. Takovým nájemníkům zajišťuje městská část náhradní bydlení a prázdný byt se nabízí prostřednictvím elektronické aukce. Jako nejnižší podání, nebo chcete-li vyvolávací cena, je stanovena částka určená znaleckým posudkem.
„Na každé aukci jsme zatím získali peníze navíc“, říká radní Vaníček. A doplňuje, že městská část dosud díky aukcím získala necelých sedm a půl milionu korun navíc. Nejvíce přihazovali zájemci o nebytový prostor v ulici Nové sady. Konečná částka převýšila vyvolávací cenu o stěží uvěřitelných 3.180.000,- Kč. Nebytový prostor byl tak vydražen za skoro dvojnásobek.
Podle Vaníčka chystá městská část v letošním roce aukce ještě nejméně dvou dalších bytů. Aukce úspěšně realizované městskou částí inspirovaly také velkou radnici. Brno v červnu vydražilo polovinu bytového domu Pellicova 11 za dvacet dva milionů. Cena určená znaleckým posudkem přitom byla rovných dvacet milionů.