V Brně začal svoz vánočních stromků

autor: | 5. 1. 2023 | Články, Doporučené

Foto: SAKO Brno

S odvážením vánočních stromků začala v těchto dnech svozová a odpadová společnost SAKO Brno. První vánoční stromky se u černých popelnic objevily již 27. prosince, tedy bezprostředně po skončení vánočních svátků. Velký nápor se očekává v týdnu po tříkrálové neděli.

Dosloužilé vánoční stromky patří na sběrné středisko odpadů, odkud jsou odváženy na kompostárnu. Další správnou možností je položit v předvečer svozu řádně odstrojený vánoční stromek vedle černé nádoby na směsný komunální odpad. Popelářský vůz jej pak v rámci standardního svozu odveze do areálu SAKO Brno, kde se z něho vyrobí teplo a energie pro brněnské domácnosti.

V každém případě by však měl být vánoční stromek důkladně zbavený všech vánočních ozdob, řetězů a háčků.  Kmeny stromků v průměru nad  pět centimetrů doporučuje SAKO Brno nařezat na přibližně metrové kusy. Silné a dlouhé kmeny není totiž lisovací zařízení svozového vozu schopné zpracovat a mohlo by se poškodit. 

Nepotřebné vánoční stromky by lidé neměli odkládat na chodník, do parku či na jiné veřejné prostranství, z prostorových důvodů nepatří ani dovnitř odpadové nádoby, vždy vedle ní. Chybou je také pokládat stromek vedle kontejnerů na tříděný odpad, k podzemním kontejnerům a k popelnicím na bioodpad. Vozy svážející tříděný odpad a vozidla obsluhující  podzemní kontejnery nejsou k jejich sběru uzpůsobeny.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.