Návrat uprchlíků na nádraží? Známe další vývoj situace

autor: | 25. 8. 2022 | Články, Exkluzivně

Foto: Brněnský hlas

V souvislosti s vyplácením finanční pomoci uprchlíkům z válkou postižené Ukrajiny se v Brně začali objevovat také takzvaní dávkoví turisté. Často šlo o občany z Ukrajinsko-Maďarského pomezí, kteří fakticky žili na území Maďarska ale při žádosti o finance disponovali ukrajinskými doklady.

V Brně nastaly problémy zejména s žadateli o podporu z řad zahraničních Romů, kteří nocovali v podchodu u nádraží a na přilehlých travnatých plochách. Hygienická situace, hlavně nezletilých dětí, byla dlouhodobě neúnosná. Město složitě hledalo cestu, jak tyto imigranty přemístit do důstojnějších prostor. Naposledy jim bylo vytvořeno zázemí v blízkosti Malinovského náměstí, které opustili v druhé polovině července.

Během minulého víkendu zaznamenal náš čtenář výskyt dalších uprchlíků právě v blízkosti brněnského vlakového nádraží. V pondělí se však skupinka uprchlíků již v blízkosti nádraží nenacházela. Požádali jsme vedení města o objasnění celé situace.

K situaci se pro Brněnský hlas vyjádřil náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS) v jehož gesci je sociální politika města. Dle jeho sdělení se podobné skupiny osob v současné době běžně pohybují po celé ČR a EU, cestují mezi většími městy kde se občas na krátkou dobu zdrží a pak pokračují dále. 

Podle náměstka Kerndla je město na podobné situace připraveno a pracovníci magistrátu a neziskového sektoru ve spolupráci s městskou a cizineckou policií na příjezd těchto skupin okamžitě reagují a zjišťují důvody či účel návštěvy města Brna. V převážné většině se pak jedná pouze o krátkodobé zastávky, kdy tyto osoby například čekají na příjezd rodinných příslušníků a mají v plánu pokračovat dále v cestě.

„Vámi zmiňované skupině osob jsme poskytli asistenci při vyhledání vhodného vlakového spoje do Budapešti, kam odcestovali v pondělí večer“, dodal náměstek Kerndl.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.