Návrat uprchlíků na nádraží? Známe další vývoj situace

autor: | 25. 8. 2022 | Články, Exkluzivně

Foto: Brněnský hlas

V souvislosti s vyplácením finanční pomoci uprchlíkům z válkou postižené Ukrajiny se v Brně začali objevovat také takzvaní dávkoví turisté. Často šlo o občany z Ukrajinsko-Maďarského pomezí, kteří fakticky žili na území Maďarska ale při žádosti o finance disponovali ukrajinskými doklady.

V Brně nastaly problémy zejména s žadateli o podporu z řad zahraničních Romů, kteří nocovali v podchodu u nádraží a na přilehlých travnatých plochách. Hygienická situace, hlavně nezletilých dětí, byla dlouhodobě neúnosná. Město složitě hledalo cestu, jak tyto imigranty přemístit do důstojnějších prostor. Naposledy jim bylo vytvořeno zázemí v blízkosti Malinovského náměstí, které opustili v druhé polovině července.

Během minulého víkendu zaznamenal náš čtenář výskyt dalších uprchlíků právě v blízkosti brněnského vlakového nádraží. V pondělí se však skupinka uprchlíků již v blízkosti nádraží nenacházela. Požádali jsme vedení města o objasnění celé situace.

K situaci se pro Brněnský hlas vyjádřil náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS) v jehož gesci je sociální politika města. Dle jeho sdělení se podobné skupiny osob v současné době běžně pohybují po celé ČR a EU, cestují mezi většími městy kde se občas na krátkou dobu zdrží a pak pokračují dále. 

Podle náměstka Kerndla je město na podobné situace připraveno a pracovníci magistrátu a neziskového sektoru ve spolupráci s městskou a cizineckou policií na příjezd těchto skupin okamžitě reagují a zjišťují důvody či účel návštěvy města Brna. V převážné většině se pak jedná pouze o krátkodobé zastávky, kdy tyto osoby například čekají na příjezd rodinných příslušníků a mají v plánu pokračovat dále v cestě.

„Vámi zmiňované skupině osob jsme poskytli asistenci při vyhledání vhodného vlakového spoje do Budapešti, kam odcestovali v pondělí večer“, dodal náměstek Kerndl.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.