Pokorný z Fakt Brno: Náš program má koule

autor: | 27. 8. 2022 | Články, Exkluzivně, Volby

Foto: Fakt Brno

Nové brněnské hnutí Fakt Brno reprezentuje ve volbách do Zastupitelstva města Brna jako lídr David Pokorný. Jaké má hnutí vize a co chystají?

Fakt Brno je nejmladší hnutí, které se pokouší o brněnský magistrát. Navíc kandiduje samostatně, což jde proti většinovému trendu koaličních kandidátek. Uvažovali jste také o nějaké koaliční spolupráci? A na jaký výsledek máte ambice? 

Program, co má koule! Tak jsme nazvali náš téměř padesátistránkový plán, kterým říkáme, jak chceme posunout Brno. Koalice je kompromis. Předvolební koalice je dvojnásobný kompromis. Nedokázali bychom naše nápady realizovat. Koule by nám k přetlačení starých politiků nestačily. Podle interních průzkumů dokážeme oslovit až 12 % voličů. Jsme mladí a mluvíme k mladým. Volby jsou ale teprve první meta. 

Jste koaličním zastupitelem města Brna, zvolen jste byl za koalici ODS a Svobodných. Jak ze své pozice vnímáte současné vedení Brna, co vnímáte jako úspěch současné vládnoucí koalice a co jako neúspěch? 

Rozhodnutí založit vlastní hnutí a kandidovat s čistým štítem padlo právě proto, že některé věci vidíme jinak. Nesouhlasím třeba s tlakem na výstavbu multifunkční arény. Jsme v období krize, kdy lidé nemají na elektřinu. Teď nemůžeme dávat miliardy za sportovní areál. Jsou ale i věci, které se podařilo prosadit. Například já jsem čtyři roky zodpovídal za činnost Technologického parku Brno, který se nám po odkupu akcií podařilo nastartovat. Nakoupili jsme pozemky nutné k dalšímu rozvoji, získali potřebná stavení povolení a zahájení výstavby dalších budov v centrální zóně je tak na spadnutí. Jinou lokalitu ve vlastnictví města s takovým potenciálem rozvoje nenajdeme. Získali jsme unikátní prostor pro rozvoj vědy a technologií a Brňáci pracovní místa s přidanou hodnotou. Tam chci také během následujícího období navázat. 

Váš program je hodně zaměřený směrem k mladší generaci. Co považujete za jeho nejzásadnější bod? Co by mělo být tím rozhodujícím prvkem pro voliče, aby dali přednost vašemu novému hnutí před už zavedenými stranami? 

Přístup. Do důchodu máme ze všech politiků nejdál, takže nám opravdu záleží na tom, jak bude Brno vypadat i za 50 let. Naše generace je zvyklá cestovat. Zavřené hranice neznáme. Fungující praxi, se kterou jsme se setkali v zahraničí, chceme přitáhnout k nám. Jako jediní se nebojíme prosazovat vizi živého města s příjemným prostředím pro život, které se opírá o rychle se rozvíjející moderní odvětví. Bez kompromisů! Kultura, životní prostředí, vzdělávání a doprava jsou naše priority. 

Ve veřejném prostoru jste se začal objevovat ještě před politikou jako spoluzakladatel spolku Brno autem. Tento spolek jste po letech opustil podobně jako Svobodné u kterých jste býval výrazným politikem. Co Vám vadí na nynější podobě těchto dvou subjektů a dokážete si představit po volbách spolupráci třeba právě se Svobodnými? 

Spolupráci si představit nedokážu. Já jsem vždycky prosazoval liberální přístup jak v ekonomických, tak v osobních otázkách. Když si dnes uděláte volební kalkulačku, tak jsme úplně na jiném pólu. Ta strana se posunula neuvěřitelně k SPD. Je to smutné. 

Vaši kampaň jste spustili poměrně specifickým způsobem – rozdáváním konzerv. Připravujete jiné podobně originální akce? 

Jsme mladí a máme i mladé publikum. Musíme zaujmout. Chceme ukázat, že politika se dá dělat jinak. Otevřeně, moderně, svěže. Sázíme na výrazný růžový sprej a přímá hesla. Saď zeleň, nebuď blbej aj. Nedávno jsme připevnili koule k brněnskému orloji při představení našeho programu, který má fakt koule. Nebojíme se udělat srandu i sami ze sebe. Namísto volebních spotů vypouštíme každé pondělí jeden díl sitcomu. Určitě toho ještě bude dost. 

Zdroj: (red)

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.