Arnoldova vila: Začala rekonstrukce za 148 milionů korun

autor: | 18. 12. 2022 | Články

Foto: Muzeum města Brna

Před rokem podepsalo město a Muzeum města Brna smlouvu o obnově Arnoldovy vily nacházející se v Černých Polích s vítězem výběrového řízení a po roce příprav byly zahájeny samotné stavební práce. Zhotovitelem investice je na základě výběrového řízení Společnost pro Arnoldovu vilu (firma UNISTAV CONSTRUCTION a společnost SKR stav).

V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu, které bude určeno laické i odborné veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19. až 21. století. Probíhat zde bude výstavní, vzdělávací, badatelská, volnočasová a komunitní činnost. Vedle stálé expozice o historii Arnoldovy vily a osobnosti stavitele Josefa Arnolda zde bude vybudováno infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury. V budově bude multifunkční sál, prostory pro workshopy a také kavárna.

Kromě samotné rekonstrukce vily a její proměny na Centrum dialogu je v plánu také revitalizace zahrady a její rozšíření o další pozemek. Bude propojena se sousední vilou Löw-Beer, čímž vznikne nový průchod z Lužánek do Černých Polí.

Brno po dlouhém snažení nakonec dostalo na realizaci projektu granty z Islandu, Lichtenštejnska, Norska a dotace z Evropské unie. Protože se jedná o památkově chráněný objekt, budou na stavební práce dohlížet odborníci. Rekonstrukce bude stát 148 milionů korun a má být hotova do dubna 2024.

Arnoldova vila patřila staviteli Josefu Arnoldovi, který si ji nechal postavit v roce 1862 na svazích Černých Polí nad lužáneckým parkem v dnešní Drobného ulici, v nejstarší vilové kolonii v Brně.

V roce 2010 byla vila prohlášena kulturní památkou a v roce 2012 byla zařazena na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek v České republice. Do srpna 2012 zde byla mateřská škola, kdy její provoz kvůli nevyhovujícím podmínkám ve zchátralém domě skončil.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.