Arnoldova vila: Začala rekonstrukce za 148 milionů korun

autor: | 18. 12. 2022 | Články

Foto: Muzeum města Brna

Před rokem podepsalo město a Muzeum města Brna smlouvu o obnově Arnoldovy vily nacházející se v Černých Polích s vítězem výběrového řízení a po roce příprav byly zahájeny samotné stavební práce. Zhotovitelem investice je na základě výběrového řízení Společnost pro Arnoldovu vilu (firma UNISTAV CONSTRUCTION a společnost SKR stav).

V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu, které bude určeno laické i odborné veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19. až 21. století. Probíhat zde bude výstavní, vzdělávací, badatelská, volnočasová a komunitní činnost. Vedle stálé expozice o historii Arnoldovy vily a osobnosti stavitele Josefa Arnolda zde bude vybudováno infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury. V budově bude multifunkční sál, prostory pro workshopy a také kavárna.

Kromě samotné rekonstrukce vily a její proměny na Centrum dialogu je v plánu také revitalizace zahrady a její rozšíření o další pozemek. Bude propojena se sousední vilou Löw-Beer, čímž vznikne nový průchod z Lužánek do Černých Polí.

Brno po dlouhém snažení nakonec dostalo na realizaci projektu granty z Islandu, Lichtenštejnska, Norska a dotace z Evropské unie. Protože se jedná o památkově chráněný objekt, budou na stavební práce dohlížet odborníci. Rekonstrukce bude stát 148 milionů korun a má být hotova do dubna 2024.

Arnoldova vila patřila staviteli Josefu Arnoldovi, který si ji nechal postavit v roce 1862 na svazích Černých Polí nad lužáneckým parkem v dnešní Drobného ulici, v nejstarší vilové kolonii v Brně.

V roce 2010 byla vila prohlášena kulturní památkou a v roce 2012 byla zařazena na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek v České republice. Do srpna 2012 zde byla mateřská škola, kdy její provoz kvůli nevyhovujícím podmínkám ve zchátralém domě skončil.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.