Zmizí z Kraví hory likusáky?

autor: | 13. 9. 2022 | Články

Foto: GoogleMaps

Kraví hora je s parkem, sportovním areálem a hvězdárnou nepochybně jedním z nejoblíbenějších míst pro odpočinek, rekreaci a trávení volného času.

Diametrálně odlišná situace je na východním svahu, kde se nachází rozsáhlý areál přízemních staveb, takzvaných likusáků, které zde zbudoval v roce 1944 Wehrmacht. Dnes je jednou z mála posledních lokalit v Brně, kde na jednom místě působí početná komunita hudebníků, výtvarníků, architektů i řemeslníků. Budovy jsou ale ve velmi špatném stavebně technickém stavu a obsahují nebezpečný azbest.

Areál vlastní ze tří čtvrtin Vysoké učení technické v Brně a z jedné čtvrtiny město. Právě ona čtvrtina byla v uplynulém roce svěřena do správy zdejší hvězdárně se záměrem likusáky zbourat a rozšířit zde veřejně přístupný park s prvky popularizujícími astronomii a další vědní obory.

Nápad na rozšíření parku však vyvolal velikou vlnu nevole zejména z řad současných nájemců likusáků, kteří prostřednictvím petice po městě požadují zachování stávajícího stavu. Vedení města se proto rozhodlo požádat o názor samotné Brňany. Svůj názor mohou vyjádřit během září v anketě na BrnoiD.cz.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.