Židenický puč byl pokusem o fašistický převrat v ČSR

autor: | 23. 1. 2023 | Články

Foto: Archiv KVH Brno

Před 90 lety, v noci z 21. na 22. ledna 1933, došlo k pokusu o fašistický převrat v tehdejším Československu. Skupina přibližně 80 mužů z Národní obce fašistické zaútočila na Svatoplukova kasárna v brněnských Židenicích, aby tím zahájila převrat v celém státě.

Cíl si nevybrali náhodou, protože někteří z nich včetně jejich vůdce Ladislava Kobsinka v kasárnách sloužili. Přepadení začalo 22. ledna v 0:30 hodin. Útočníci vyzbrojení revolvery, noži a boxery pronikli do areálu kasáren, obsadili strážnici u hlavní brány a poté i skladiště zbraní, kde se zmocnili pušek a nábojů.

Vojáci za pomoci četníků ale útok odrazili a většina útočníků byla zatčena. Jediný pokus o fašistický převrat v Československu tak skončil fiaskem. Během dvou hodin panoval v kasárnách klid a kromě jednoho mrtvého útočníka se střet obešel bez ztrát na životech.

Iniciátor akce Kobsinek uprchl přes Vídeň do Jugoslávie, odkud byl vyhoštěn do Rumunska a poté vydán do Československa.

V soudním líčení před Státním soudem v Brně 26. června dostal Kobsinek šest let, další účastníci přepadení několik měsíců vězení a 11 osob bylo osvobozeno. Případ ale poté začal v únoru 1934 projednávat Nejvyšší soud v Praze, který vynesl 28. března nový, tentokrát podstatně přísnější rozsudek:

Kobsinek byl odsouzen na 12 let, další pučisté dostali několikaleté tresty vězení. Vůdce československých fašistů generál Radola Gajda vyvázl s šesti měsíci, ačkoli se akce přímo nezúčastnil.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

... See MoreSee Less

1 week ago

Comment on Facebook

Krásný už se těším až ho uvidím na živo

bravo

Byla jsem super 👍👍👍

Krásný ❤

Moc hezké.

Nááádhera❤️💯✌️‼️

tvl nechápu…

Krasa

🥰🥰🥰🥰🥰

Na demonstraci také bude tolik lidí ?

Už?

🤦

Paráda

View more comments

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.