Židenický puč byl pokusem o fašistický převrat v ČSR

autor: | 23. 1. 2023 | Články

Foto: Archiv KVH Brno

Před 90 lety, v noci z 21. na 22. ledna 1933, došlo k pokusu o fašistický převrat v tehdejším Československu. Skupina přibližně 80 mužů z Národní obce fašistické zaútočila na Svatoplukova kasárna v brněnských Židenicích, aby tím zahájila převrat v celém státě.

Cíl si nevybrali náhodou, protože někteří z nich včetně jejich vůdce Ladislava Kobsinka v kasárnách sloužili. Přepadení začalo 22. ledna v 0:30 hodin. Útočníci vyzbrojení revolvery, noži a boxery pronikli do areálu kasáren, obsadili strážnici u hlavní brány a poté i skladiště zbraní, kde se zmocnili pušek a nábojů.

Vojáci za pomoci četníků ale útok odrazili a většina útočníků byla zatčena. Jediný pokus o fašistický převrat v Československu tak skončil fiaskem. Během dvou hodin panoval v kasárnách klid a kromě jednoho mrtvého útočníka se střet obešel bez ztrát na životech.

Iniciátor akce Kobsinek uprchl přes Vídeň do Jugoslávie, odkud byl vyhoštěn do Rumunska a poté vydán do Československa.

V soudním líčení před Státním soudem v Brně 26. června dostal Kobsinek šest let, další účastníci přepadení několik měsíců vězení a 11 osob bylo osvobozeno. Případ ale poté začal v únoru 1934 projednávat Nejvyšší soud v Praze, který vynesl 28. března nový, tentokrát podstatně přísnější rozsudek:

Kobsinek byl odsouzen na 12 let, další pučisté dostali několikaleté tresty vězení. Vůdce československých fašistů generál Radola Gajda vyvázl s šesti měsíci, ačkoli se akce přímo nezúčastnil.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.