Brněnské události a výročí uplynulého týdne

autor: | 22. 1. 2023 | Články

Foto: Archiv KVH Brno – Svatoplukova kasárna

Ani dnes vás nepřipravíme o pravidelné nahlédnutí do historie města Brna.

16. ledna 1977 zemřel v Brně František Lýsek, sbormistr a pedagog. Učil na brněnské konzervatoři a Janáčkově akademii múzických umění. V brněnském rozhlase organizoval cykly pořadů Zpívejte s námi!

16. ledna 2004 zeel Slavomír Bartoň, fotbalista a hokejista. Souběžně se věnoval také vrcholovému fotbalu. Sehrál 29 prvoligových utkání za Zbrojovku a na vojně za ATK (dnešní Dukla). Poté už se soustředil na lední hokej ve Zbrojovce a Rudé hvězdě Brno (1953–1961).

18. ledna 1874 se narodil Karel Sokol Elgart, spisovatel a literární kritik. Roku 1919 byl jmenován ředitelem učitelských ústavů pro průmyslové a hospodyňské obory v Brně a stal se jednou z významných osobností brněnské společnosti.

18. ledna 1411 zemřel v Brně Jošt moravskýMoravský markrabě z dynastie Lucemburků, braniborský kurfiřt a zvolený římský král. Z tohoto titulu se však těšil jen krátce, od 1. října 1410 do 18. ledna 1411, kdy na Špilberku zemřel. Byl pohřben v kostele sv. Tomáše.

20. ledna 1928 se narodila Vlasta Fialová, herečka. Od roku 1950 až do svého skonu (v devadesátých letech již jen jako host) byla přední členkou činohry Státního divadla v Brně.

21. ledna 1904 se v brněnském Deutches National Theatre konala premiéra Janáčkovy opery Její pastorkyňa.

21. ledna 1890 se narodil Ernst Wiesner, architekt. Jeho tvorba je spojena s počátky brněnské moderní architektury. Zanechal po sobě výraznou stopu. Například budovu České banky Union v Beethovenově ulici, krematorium na Ústředním hřbitově, palác Morava nebo budovu Moravské banky na náměstí Svobody.

22. ledna 1933 Nezdařený fašistický puč o obsazení kasáren v Židenicích. Útočníci vedení Ladislavem Kobzinkem z řad českých fašistů přepadli v 0:30 hodin Svatoplukova kasárna. Jejich čin měl být začátkem státního převratu směřujícího k nastolení fašistického režimu.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.