Zájemci se projdou před spuštěním nové tratě po svých

autor: | 14. 11. 2022 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Necelý měsíc před zprovozněním nové tramvajové tratě budou mít fanoušci dopravy jedinečnou možnost prohlédnout si nové brněnské „metro“, jak se s nadsázkou říká tramvajovému tunelu ke kampusu a fakultní nemocnici. Stane se tak v úterý 15. listopadu od 15 do 18 hodin. Veřejnost sbudmoci projít nejen tunelem, ale zároveň si i prohlédnout novou tramvaj Škoda ForCity Smart 45T, která sem bude jezdit. Připraven je i speciální kvíz.

Trasu od ústí tunelu u zastávky Osová kekampusu si zájemci mohou projít sami nebo využít speciálních komentovaných prohlídek. Čeká na ně deset stanovišť s kvízovými otázkami. „Připravili jsme variantu pro dospělé i pro děti. Odpovědi zaznamenají na speciální kartu. Na konci trasy si je zkontrolují a dostanou od nás malou pozornost,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Na konečné stanici před Fakultní nemocnicí Brno bude přistavena k prohlédnutí nová plně nízkopodlažní a obousměrná tramvaj Škoda ForCity Smart 45T, kterých dopravní podnik v první etapě nakoupí pět. Celkem – podle finančních možností – jich může nakoupit až čtyřicet za celkovou částku 2,4 miliardy korun.

Nová kilometrová trať se od stávající odpojuje v dopravním uzlu Osová, odkud vede hloubeným tunelem pod Mikuláškovým náměstím. Podjíždí ulici Labská a Jihlavská a vyústí na ulici Netroufalky. Tunel je dlouhý 600 metrů.

Dopravu bude zajišťovat linka číslo 8. Vedení města si slibuje, že nová trať výrazně zjednoduší cestování desítkám tisíc lidí, kteří denně míří do fakultní nemocnice, Univerzitního kampusu a zdejšího nákupního centra.

V následujících dnech budou na trati ještě pokračovat dokončovací práce a zkušební jízdy, aby zde mohl být od 11. prosince spuštěn provoz s cestujícími.

Stavba za 1,4 miliardy korun začala na podzim 2019. Jde o třetí novostavbu tramvajové tratě v Brně od poloviny 90. let minulého století. Došlo k prodloužení tratě v Líšni na novou konečnou Mifkova a v Králově Poli do Technologického parku.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.