Historické centrum Brna ozářily nové girlandy

autor: | 17. 11. 2022 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Cestou městem nekoukám do mobilu, ale kolem sebe. Před několika lety se moje oči soustředily nagirlandy v ulicích centra. Připadaly mně nevýrazné, vybledlé, nicneříkající. Hlava mě to nebrala, byl jsem přesvědčen, že to chce změnu. Vypracoval jsem proto projekt a ten přihlásil v rámci participativního rozpočtu Dáme na vás. Vedení města návrh zaujal natolik, že si ho vzalo za svůj a zařadilo mezi investiční akce celoměstského významu.

Soutěž na nové ztvárnění slavnostního osvětlení v pěti ulicích historického centra z deseti přihlášených vyhráli Jan Machát, Michal Okleštěk a Veronika Šmírová ze skupiny Visualove. Girlandy v jejich pojetí jsou svislé tyčinky, které tvoří pásky různých jednoduchých ornamentů.

Počátky slavnostního osvětlení ulic na „zlatém kříži“ sahají do roku 1959, kdy se v Brně konal první mezinárodních strojírenský veletrh, a město se chtělo vystavovatelům a návštěvníkům od nás a z ciziny ukázat v tom nejlepším světle. K jeho výměně došlo před 13 lety. Od té doby nezměnily girlandy svoji podobu a postupně se na nich podepsal „zub času“. A změna nastala.

Ve čtvrtek v podvečer se v ulicích rozzářila již třetí generace slavnostního osvětlení v moderním jednoduchém a přitom dynamickém pojetí. Při premiéře se lidem představily girlandy v několika barevných variantách. V barvách města Brna, v zelené připomínající odkaz Gregora Johana Mendela, zimní motiv navozuje bílá, modro-červeno-bílá českou trikolóru, která na závěr připomněla dnešní státní svátek. Girlandy budou ozařovat ulice každý večer do půlnoci.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.