Rozhovor – Spojené ruce pro Julec a Šimice

autor: | 17. 9. 2022 | Články, Volby

Foto: Karel Bernášek

Lídrem v letošních komunálních volbách do zastupitelstva MČ Brno-Židenice za Spojené ruce pro Julec a Šimice je Bc. Karel Bernášek. 

 

Jak vnímáte práci současného vedení městské části a co chcete jako kandidát na starostu prosadit?

Současné vedení vnímám jako zcela zmatené. Vlastně se koalice před nějakou dobou fakticky rozpadla. Jde o rozpory mezi jednotlivci. Vlastně je zajímavé, jaké škatulata se ve stranách udály a kdo za koho letos kandiduje. Ale to by bylo sice zajímavé, ale velice dlouhé a pro čtenáře asi zamotané.

Rád bych, aby byly ulice čisté a veřejný mobiliář dostával včasnou a průběžnou údržbu a modernizaci. To je například, aby se lavičky půl roku nerozpadaly, aby dětská hřiště neměla rozpadlé oplocení a aby v nich byly moderní prvky. Je toho hodně do čeho se musí píchnout.

 

Jaký ze současných židenických projektů byste případně v novém volebním období zrušili a co by bylo naopak váš prioritní záměr, který byste chtěli prosadit?

Rušit určitě nic, bez důkladného seznámení. Je spousta projektů, o kterých se před volbami mluví, ale vlastně jsou to jen vzdušné zámky. Viz. záměr na stavbu nové školky pod Bílou horou.

Jak jsem už psal, je to moderní, bezpečný a udržovaný veřejný prostor. Například chybí vodní prvky. Máme jeden na Juliánovském náměstí, ale je zatím jediný. Určitě chybí veřejná pítka, nebo vodní mlha, která by mohla být příjemným prvkem v letních teplotách a zatraktivnila by pobyt v dané lokalitě. V neposlední řadě je to naučná stezka na Bílé hoře.

 

Existuje nějaká strana nebo hnutí, se kterou byste odmítali v zastupitelstvu spolupracovat a proč? A s kým byste naopak spolupráci preferovali?

Nedá se ukázat na stranu nebo hnutí. Spíše jde o jednotlivé kandidáty. To všechno se bude řešit po volbách. Ačkoliv jsou zde určité animozity, proto také tolik převlečených kabátů, jde především o budoucnost městské části. Preferujeme ty, kteří nemají za sebou skandály, či podezření na pochybné a hrubé jednání.

 

Velkým problémem dnešní doby je všeobecné zdražování a strach občanů z chudoby spojené s enormním zvýšením životních nákladů. Jste připraveni pomoci občanům například se zdražováním energií a případně jak?

Toto je otázka na stát. Městská část, jako zřizovatel ZŠ a MŠ, může a měla by garantovat dostatečné finanční prostředky na jejich provoz. To je jedna z naších priorit. Především už nyní by měly školy vědět, že se s nimi v rozpočtu počítá. Dále muže zřizovatel dát příspěvek na plavání, případně na obědy dětí.

 

Do vašeho zastupitelstva kandiduje 10 uskupení. Jakou máte představu o tom jak to vlastně dopadne? Uspějí všechny strany a bude těžké sestavit koalici?

Bude to nesmírně těžké. Určitě počítám, že bude v zastupitelstvu tak 8 stran a hnutí. Bude záležet na tradičně silných uskupení jako je ANO a KDU-ČSL, případně jak dopadne Hlas pro Židenice. Ano je možné, že koalice bude čtyřčlenná. Ale nakonec se určitě lídři domluví, jako vždycky.

 

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.