Matriku nově najdete naproti nádraží

autor: | 16. 9. 2022 | Články

Foto: MČ Brno-střed

Od března 2021 v domě na Nádražní 4 probíhala rozsáhlá oprava vnějšího pláště a vnitřních prostor podle projektu zpracovaného ateliérem Ing. arch. Michala Kristena.

Předmětem rekonstrukce byla oprava všech vnitřních společných prostor včetně vstupních dveří do bytů, domovních rozvodů odpadů a vody, vzduchotechniky a elektroinstalace společných prostor domu a nebytových prostor. Dále byla provedena výměna stávající kamenné fasády a venkovních omítek, repase vstupního portálu a výměna zbývající části portálu za nový, prosklený. Okna do ulice byla repasována, okna do dvora nahrazena replikami původních dřevěných oken. Došlo k zateplení a výměně střešního pláště. Opravena a doplněna byla i část rozvodů topení. Do opravy domu městská část Brno-střed investovala 89,3 milionu korun.

 „Při opravě domu jsme úzce spolupracovali s orgány státní památkové péče. Podařilo se nám citlivě opravit vnější fasádu domu, která je z vračanského vápence, vstupní portál z černé švédské žuly a zachovat a repasovat původní velkoformátová takzvaná americká stahovací okna. Uvnitř domu jsme v maximální možné míře zachovali všechny architektonicky hodnotné prvky, jako například původní vnitřní schodiště k bytům a interiér vstupní haly domu,“ doplnil starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl (ODS).

Dům byl vybaven novým moderním zvonkovým systémem, systémem detekce požáru a datovými rozvody. Všechny bytové jednotky v domě mají nejen nové stupačky, ale i nové koupelny a toalety. Vyměněny byly oba osobní výtahy, přibyl nákladní výtah pro vyvážení komunálního odpadu a výtah pro bezbariérový přístup do kanceláří. Nájemníci mají k dispozici nové sklepní kóje a kolárnu. Byl opraven přízemní nebytový prostor vpravo od vchodu do domu, kde bude pekařství, a ve spolupráci s nájemcem i provozovna oblíbené masny.

Nejvýraznější změnou v domě je znovuobnovení kancelářských prostor pro potřeby Matričního úřadu městské části Brno-střed.

„Zvláštní matrika doposud sídlila v budově na ulici Husova v nájmu magistrátu a obecná matrika na Dominikánské 2. Nevýhodou bylo jak oddělení obou pracovišť, tak také nemožnost bezbariérového přístupu na Dominikánské 2, protože se jedná o historickou budovu bývalého kláštera. Sloučení obou pracovišť, dostatečná kapacita kanceláří a moderní zázemí, velmi dobrá dostupnost na hlavním nádraží a v neposlední řadě také bezbariérový přístup ke kancelářím díky výtahu, to jsou hlavní důvody, proč se radnice Brno-střed rozhodla při rekonstrukci domu na Nádražní 4 vytvořit nové prostory právě pro Matriční úřad,“ osvětlil důvody pro stěhování Matričního úřadu Ing. Ivo Komárek (ODS), radní Brno-střed pro investice a správu bytových domů.

Oprava prostor pro účely matriky byla spojená s nástavbou stávajícího dvorního přístavku o dvě podlaží a se zřízením nové výtahové šachty. Kanceláře zabírají celé první a polovinu druhého patra. V přízemí se nachází vstupní prostor a recepce se zázemím, v prvním suterénu archiv s možností rozšíření do druhého patra. Jednotlivá podlaží úřadu propojuje nový osobní výtah, umožňující bezbariérový přístup a schodiště.

Klimatizované kanceláře doplňuje prostorná zasedací místnost. Samozřejmostí je nové sociální zázemí a kuchyňky. Veřejnosti je k dispozici Family point a bezbariérová toaleta v prvním patře. Prostor úřadu je jako celý dům chráněn systémem detekce požáru, navíc je však vybaven i poplachovým zabezpečovacím systémem a kamerami.

Monumentální multifunkční palác italské pojišťovny Riunione Adriatica di Sicurtà vystavěl v letech 1937-1938 stavitel Stanislav Neděla podle projektu architekta Karla Kotase z roku 1936. Karel Kotas, žák Leopolda Bauera a Jana Kotěry, zde vytvořil umělecky a historicky cenný moderní palác navazující na brněnskou funkcionalistickou tradici a zároveň odkazující na dědictví klasicismu. Od svého vzniku spojoval funkci nájemního domu s obchodním a administrativním centrem. Po druhé světové válce zde fungovaly Československé aerolinie nebo Dopravní podnik města Brna. V roce 1958 byl v přízemí, v pravé, do dvora protáhlé restaurační části budovy, realizován umělecky hodnotný mléčný bar podle návrhu architekta Zdeňka Řiháka. V průběhu 2. poloviny 20. století byly kanceláře v prvním patře částečně upraveny na byty.

Obecná matrika vede matriční knihy narození, manželství a úmrtí a vydává doklady pro celé území statutárního města Brna přibližně od roku 1900 do 31. prosince 2002. Od 1. ledna 2003 dosud vede matriční knihy narození, manželství a úmrtí pro matriční obvod Brno-střed, tedy pro území městských částí Brno-střed, Bohunice, Starý Lískovec, Nový Lískovec, Kohoutovice
a Bosonohy. Vede knihy registrovaného partnerství pro celé území Jihomoravského kraje.

Zvláštní matrika vede matriční knihy narození, manželství, registrovaného partnerství a úmrtí všech občanů České republiky, ke kterým došlo v cizině. Je jediná v České republice.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.