Matriku nově najdete naproti nádraží

autor: | 16. 9. 2022 | Články

Foto: MČ Brno-střed

Od března 2021 v domě na Nádražní 4 probíhala rozsáhlá oprava vnějšího pláště a vnitřních prostor podle projektu zpracovaného ateliérem Ing. arch. Michala Kristena.

Předmětem rekonstrukce byla oprava všech vnitřních společných prostor včetně vstupních dveří do bytů, domovních rozvodů odpadů a vody, vzduchotechniky a elektroinstalace společných prostor domu a nebytových prostor. Dále byla provedena výměna stávající kamenné fasády a venkovních omítek, repase vstupního portálu a výměna zbývající části portálu za nový, prosklený. Okna do ulice byla repasována, okna do dvora nahrazena replikami původních dřevěných oken. Došlo k zateplení a výměně střešního pláště. Opravena a doplněna byla i část rozvodů topení. Do opravy domu městská část Brno-střed investovala 89,3 milionu korun.

 „Při opravě domu jsme úzce spolupracovali s orgány státní památkové péče. Podařilo se nám citlivě opravit vnější fasádu domu, která je z vračanského vápence, vstupní portál z černé švédské žuly a zachovat a repasovat původní velkoformátová takzvaná americká stahovací okna. Uvnitř domu jsme v maximální možné míře zachovali všechny architektonicky hodnotné prvky, jako například původní vnitřní schodiště k bytům a interiér vstupní haly domu,“ doplnil starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl (ODS).

Dům byl vybaven novým moderním zvonkovým systémem, systémem detekce požáru a datovými rozvody. Všechny bytové jednotky v domě mají nejen nové stupačky, ale i nové koupelny a toalety. Vyměněny byly oba osobní výtahy, přibyl nákladní výtah pro vyvážení komunálního odpadu a výtah pro bezbariérový přístup do kanceláří. Nájemníci mají k dispozici nové sklepní kóje a kolárnu. Byl opraven přízemní nebytový prostor vpravo od vchodu do domu, kde bude pekařství, a ve spolupráci s nájemcem i provozovna oblíbené masny.

Nejvýraznější změnou v domě je znovuobnovení kancelářských prostor pro potřeby Matričního úřadu městské části Brno-střed.

„Zvláštní matrika doposud sídlila v budově na ulici Husova v nájmu magistrátu a obecná matrika na Dominikánské 2. Nevýhodou bylo jak oddělení obou pracovišť, tak také nemožnost bezbariérového přístupu na Dominikánské 2, protože se jedná o historickou budovu bývalého kláštera. Sloučení obou pracovišť, dostatečná kapacita kanceláří a moderní zázemí, velmi dobrá dostupnost na hlavním nádraží a v neposlední řadě také bezbariérový přístup ke kancelářím díky výtahu, to jsou hlavní důvody, proč se radnice Brno-střed rozhodla při rekonstrukci domu na Nádražní 4 vytvořit nové prostory právě pro Matriční úřad,“ osvětlil důvody pro stěhování Matričního úřadu Ing. Ivo Komárek (ODS), radní Brno-střed pro investice a správu bytových domů.

Oprava prostor pro účely matriky byla spojená s nástavbou stávajícího dvorního přístavku o dvě podlaží a se zřízením nové výtahové šachty. Kanceláře zabírají celé první a polovinu druhého patra. V přízemí se nachází vstupní prostor a recepce se zázemím, v prvním suterénu archiv s možností rozšíření do druhého patra. Jednotlivá podlaží úřadu propojuje nový osobní výtah, umožňující bezbariérový přístup a schodiště.

Klimatizované kanceláře doplňuje prostorná zasedací místnost. Samozřejmostí je nové sociální zázemí a kuchyňky. Veřejnosti je k dispozici Family point a bezbariérová toaleta v prvním patře. Prostor úřadu je jako celý dům chráněn systémem detekce požáru, navíc je však vybaven i poplachovým zabezpečovacím systémem a kamerami.

Monumentální multifunkční palác italské pojišťovny Riunione Adriatica di Sicurtà vystavěl v letech 1937-1938 stavitel Stanislav Neděla podle projektu architekta Karla Kotase z roku 1936. Karel Kotas, žák Leopolda Bauera a Jana Kotěry, zde vytvořil umělecky a historicky cenný moderní palác navazující na brněnskou funkcionalistickou tradici a zároveň odkazující na dědictví klasicismu. Od svého vzniku spojoval funkci nájemního domu s obchodním a administrativním centrem. Po druhé světové válce zde fungovaly Československé aerolinie nebo Dopravní podnik města Brna. V roce 1958 byl v přízemí, v pravé, do dvora protáhlé restaurační části budovy, realizován umělecky hodnotný mléčný bar podle návrhu architekta Zdeňka Řiháka. V průběhu 2. poloviny 20. století byly kanceláře v prvním patře částečně upraveny na byty.

Obecná matrika vede matriční knihy narození, manželství a úmrtí a vydává doklady pro celé území statutárního města Brna přibližně od roku 1900 do 31. prosince 2002. Od 1. ledna 2003 dosud vede matriční knihy narození, manželství a úmrtí pro matriční obvod Brno-střed, tedy pro území městských částí Brno-střed, Bohunice, Starý Lískovec, Nový Lískovec, Kohoutovice
a Bosonohy. Vede knihy registrovaného partnerství pro celé území Jihomoravského kraje.

Zvláštní matrika vede matriční knihy narození, manželství, registrovaného partnerství a úmrtí všech občanů České republiky, ke kterým došlo v cizině. Je jediná v České republice.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.