Pro lodě na přehradě byla letošní sezóna rekordní

autor: | 30. 10. 2022 | Články, Připnuté

Foto: Aleš Pelikán

Brněnský dopravní podnik v neděli odpoledne ukončil 76. plavební sezonu. A ta byla tentokrát rekordní. Po jezeře se od dubna do konce října svezlo 290 tisíc lidí, což je meziročně o čtyři tisíce více.

Jde o nejlepší výsledek po roce 1989, podobná čísla vykazovala lodní doprava pouze v 80. letech, kdy počty cestujících přesahovaly i 300 tisíc za sezonu. Předloni to bylo 243 tisíc a v roce 2019 245 tisíc lidí.

Nejvytíženějším měsícem byl letos červenec, kdy se na lodích svezlo přes 80 tisíc cestujících. Mezi nejoblíbenější zastávky patří tradičně hrad Veveří a Kozí horka. Naopak nejméně lidí nastupuje a vystupuje na zastávkách Skály a Mečkov. Zájem byl letos i o mimořádné plavby na objednávku, kterých se uskutečnilo 177, loni to bylo 146.

„V příštím týdnu svezeme do přístaviště můstky a plovoucí zařízení. Následně na souš vytáhneme i jednotlivé lodě, které v zimním období čeká každoroční údržba. Ta se skládá například z demontáže baterií, obnovy venkovních nátěrů a palubního vybavení,“ uvedl vedoucí lodní dopravy Martin Ecler.

Dopravní podnik zajišťuje linkovou dopravu z Bystrce do Veverské Bítýšky. Dráha je dlouhá necelých 10 kilometrů a plavba trvá 70 minut. Pro flotilu sedmi lodí je charakteristický elektrický pohon. Sedm sad baterií se skládá z 1 116 bateriových článků, jeden článek váží okolo 65 kilogramů a vydrží sedm až osm let.

„Jejich správná údržba má vliv na životnost, kapacitu a celkovou spolehlivost. Letos jsme proto investovali do výměny systému zimního dobíjení, který pocházel už z roku 1995, “ řekl Ecler.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.