Brněnská výročí uplynulého týdne

autor: | 30. 10. 2022 | Články

Foto: Rudy Kovanda a Franta Kocourek, foto Jef Kratochvíl

24. října 1999 zemřel v Brně hudebník Jožka Karen. Vystudoval hudební vědy na filozofické fakultě v Brně. Při studiích založil jazzový Big-band. Hrál často v rozhlasu a pořádal koncerty. Mezníkem bylo vystupování orchestru v Divadle Bratří Mrštíků (dnešní Městské divadlo Brno), kde působili dlouhodobě.

25 října 1904 byla založena Moravská Slavia Brno fanoušky zvaná Morenda. Byla jedním z nejstarších moravských sportovních klubů.

25. října 1994 zemřela operní pěvkyně Cecilie Strádalová. V letech 1946–1982 byla přední sopranistkou brněnské operní scény.

28. října 2014 zemřel Miloslav Kročil, divadelní herec, recitátor. Po absolvování Janáčkovy akademie múzických umění v roce 1965 nastoupil do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků, v jehož souboru zůstal až do svého penzionování roku 2010. V 70. a 80. letech patřil mezi nejobsazovanější herce tohoto divadla a celkem na jeho prknech odehrál na 150 rolí.

29. října 1989 zemřel Rudy Kovanda, bavič, zpěvák a sportovec. Byl členem skupiny Los Brňos a velký kamarád Franty Kocourka. Zahrál si také hrobníka ve filmu Balada pro banditu. V roce 1975 vstoupil do povědomí Československa, když se Franta Kocourek rozhodl, že udělá Kovandu Zlatým slavíkem, což se téměř podařilo. Sošku slavíka si však neodnesl, protože se v Praze dozvěděli, že jde o recesi a hlasy pro Rudyho byly skartovány.

30. října 1888 se narodil Erich Roučka, technik a vynálezce. V roce 1929 založil ve Slatině novou továrnu na výrobu kotlů. Kvůli nepovolené výstavbě dalších provozů v Blansku továrnu prodal a přesunul natrvalo do Brna.

30. října 1786 zemřel  první brněnský biskup Matyáš František Chorinský z Ledské.

30. října 2009 zemřel Josef Karlík, herec. Od roku 1954 až do svého odchodu do důchodu v roce 1992 byl stálým členem činoherního souboru Státního divadla v Brně. Jako divadelní pedagog působil na Janáčkově akademii múzických umění.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.