Pacient dostal implantát z 3D tiskárny jako první ve střední Evropě

autor: | 26. 1. 2023 | Články

Foto: FN Brno

Lékařský tým Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno dokázal nahradit pacientovi poraněnou kost v hlezenním kloubu titanovým implantátem z 3D tiskárny. Jde o inovativní metodu, která dosud nebyla v České republice ani ve střední a východní Evropě provedena, a díky které může pacient bez potíží a bez bolesti chodit.

Na jaře roku 2022 se do nemocnice dostal pacient po vážné nehodě na motorce. Kromě poranění páteře a horní končetiny byla poraněna i dolní končetina. Šlo o otevřenou ztrátovou tříštivou zlomeninu kosti hlezenní. Dříve by takové poranění bylo nutné řešit primárně definitivním znehybněním hlezenního kloubu, které by vedlo nejen k poruše chůze, ale také dalším omezením v běžném životě

Přednosta Kliniky úrazové chirurgie FN Brno docent Milan Krtička uvedl, že jde o velmi raritní poranění. „Tvoří 0,65 procenta všech poranění kosti hlezenní a kost hlezenní tvoří dvě procenta poranění kostí v těle.Jde tedy o promilové hodnoty a jedná se o extrémně vzácné poranění.“ řekl Krtička.

Veškerá data o náhradě kosti hlezenní předali lékaři firmě, která má u nás jako jediná povolení, aby tiskla 3D titanové náhrady vhodné pro implantaci. Díky zvolenému přístupu byl pacientovi zachován pohyb v hlezenním kloubu, tím mu bude umožněna kvalitní chůze, nebude mít bolesti a přetížené klouby nohy, kolene a z nich vyplývající další obtíže.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.