Měření rychlosti v Husovicích – sedm stovek přestupků

autor: | 25. 1. 2023 | Články

Foto: ilustrační

Výstavba mimoúrovňové křižovatky na Tomkově náměstí v brněnských Husovicích způsobuje řidičům řadu omezení. A už několik měsíců také úsekové měření rychlosti, které k dnešnímu zaevidovalo skoro sedm stovek přestupků.

Úsekové měření bylo zavedeno v loňském roce ve směru ze Židenic do Husovic. Tato část komunikace je vedena přes provizorní most. Jeho konstrukce není přizpůsobena běžné rychlosti a obyvatelé z blízkého okolí si stěžovali na nepřiměřený hluk. Zařízení úsekového měření, které hlídá rychlostní limit dvacet kilometrů v hodině, je v současné době jediným úsekovým měřením rychlosti na území Brna.

Podle tiskového mluvčího Magistrátu města Brna Filipa Poňuchálka bylo dosud zaevidováno cca 700 přestupků. Ze 71 % překročili řidiči rychlost v rozmezí 10–20 km/h, dalších 24 % bylo v rozmezí 20–30 km/h a 5 % nad 30 km/h. Většinu přestupků spáchali tuzemští řidiči, 7,6% z celkového objemu tvoří zahraniční vozidla.

Rekordmanem je aktuálně řidič, který svůj automobil rozparádil na 76 km/h.

První pachatelé již vyměřené pokuty obdrželi, další zpracovávají městští úředníci průběžně. Při překročení rychlosti do 20 km/h činí pokuta 1000 Kč, do 40 km/h obdrží provozovatel vozidla výzvu na částku 2000 Kč. Vyšší překročení rychlosti pak musí být řešeno v rámci správního řízení. Pokuty zvládá magistrát řešit prostřednictvím stávajícího aparátu zaměstnanců.

Měření rychlosti na Tomkově náměstí je dočasným opatřením než bude stavba dokončena. V minulosti se uvažovalo o spuštění úsekového měření v Husovickém tunelu. Technika umístěná v tunelu Ředitelstvím silnic a dálnic je totiž k měření rychlosti uzpůsobena. Záměr měřit rychlost v tunelu po velké negativní odezvě u veřejnosti a části politiků skončil jen u testovacího provozu. Měření rychlosti na jiných místech zjevně vedení města Brna zatím neplánuje. „V současné době nemáme informace o tom, že by se úsekové měření mělo provádět na jiných místech v Brně“, sdělil tiskový mluvčí Poňuchálek.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.