Filharmonie Brno míří po padesáti letech na americké turné

autor: | 26. 1. 2023 | Články

Foto: Filharmonie Brno

V únoru odehrají brněnští filharmonici za oceánem sedm koncertů na sedmi místech, přičemž turné odstartuje v Carnegie Hall, kde provedou v newyorské premiéře Symfonii č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse.

Orchestr povede na turné jeho šéfdirigent a umělecký ředitel Dennis Russell Davies. „Jsem velmi rád, že za oceán vezeme českou hudbu. Připravili jsme tři díla Leoše Janáčka, dvě skladby Bohuslava Martinů a tři symfonie Antonína Dvořáka,“ řekl před americkým turné Davies.

Osobně se nejvíc těší na to, až svému dlouholetému příteli Philipovi zahraje jeho »Lodger« se svým orchestrem. S filharmoniky se představí také světoví sólisté – například pětinásobná držitelka Grammy a hvězda world music Angélique Kidjo a jeden z nejžádanějších varhaníků současnosti Christian Schmitt.

Orchestr se do Spojených států vrací po padesáti letech. V roce 1973 tam během jednoho měsíce odehrál devatenáct koncertů, z toho dva před vyprodanou Carnegie Hall. Při prvním z nich, 31. ledna 1973, se kromě brněnské filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka představil také tehdy dvacetiletý houslista Václav Hudeček.

První vystoupení filharmoniků bude 8. února v Carnegie Hall v New Yorku, turné po USA pak zakončí 20. února v texaském Lubbocku.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

2 weeks ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.