Filharmonie Brno míří po padesáti letech na americké turné

autor: | 26. 1. 2023 | Články

Foto: Filharmonie Brno

V únoru odehrají brněnští filharmonici za oceánem sedm koncertů na sedmi místech, přičemž turné odstartuje v Carnegie Hall, kde provedou v newyorské premiéře Symfonii č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse.

Orchestr povede na turné jeho šéfdirigent a umělecký ředitel Dennis Russell Davies. „Jsem velmi rád, že za oceán vezeme českou hudbu. Připravili jsme tři díla Leoše Janáčka, dvě skladby Bohuslava Martinů a tři symfonie Antonína Dvořáka,“ řekl před americkým turné Davies.

Osobně se nejvíc těší na to, až svému dlouholetému příteli Philipovi zahraje jeho »Lodger« se svým orchestrem. S filharmoniky se představí také světoví sólisté – například pětinásobná držitelka Grammy a hvězda world music Angélique Kidjo a jeden z nejžádanějších varhaníků současnosti Christian Schmitt.

Orchestr se do Spojených států vrací po padesáti letech. V roce 1973 tam během jednoho měsíce odehrál devatenáct koncertů, z toho dva před vyprodanou Carnegie Hall. Při prvním z nich, 31. ledna 1973, se kromě brněnské filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka představil také tehdy dvacetiletý houslista Václav Hudeček.

První vystoupení filharmoniků bude 8. února v Carnegie Hall v New Yorku, turné po USA pak zakončí 20. února v texaském Lubbocku.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.