Jaké významné investice čekají Brno v letošním roce?

autor: | 5. 1. 2023 | Články

Foto: ŘSD – vizualizace VMO Žabovřeská

Cestující se dostanou dalším tramvajovým tunelem z Pisárek do Bystrce

Po zprovoznění nové tratě z Osové k univerzitnímu kampusu a fakultní nemocnici v Bohunicích s nejdelším tramvajovým tunelem u nás se cestující na jaře dočkají otevření dalšího tramvajového tunelu v Žabovřeské ulici. Je dlouhý 500 metrů, z toho 333 metrů je ražených ve skále Wilsonova lesa. Ke dvoukolejnému tunelu patří 50metrová úniková štola. Vrátí se sem linka číslo 1, která tudy po letech stavebních prací opět pojede do Komína a do Bystrce. Na podzim je souběžně s tramvajovou tratí v plánu spustit také silniční provoz z Pisárek do Žabovřesk.

Výstavba VMO pokračuje také na východě města

Na druhém konci Brna bude pokračoval výstavba velkého městského okruhu v oblasti Husovic a Židenic estakádou přes řeku Svitavu a jejím napojení na ulici Rokytova pod Vinohrady. Naplno se rozběhne rekonstrukce mostu Otakara Ševčíka v Židenicích ve východní části města.

Stavební ruch se nevyhne ani dálnici D1

Nejdřív přinese řidičům komplikace, po dokončení však pro ně rozšířená dálnice D1 na šest pruhů okolo Brna bude znamenat úlevu. Silničáři se jako první zaměří na úsek mezi 194. a 196. kilometrem ohraničují sjezdy na dálnice směrem na Vídeň a Bratislavu. Ten je druhým nejvytíženějším v celé republice, denně jím podle statistik Ředitelství silnic a dálnic projede přes 76 tisíc aut. Silničáři postupně na tři pruhy v každém směru rozšíří D1 mezi 182. a 210 kilometrem. Během stavby řidiči tímto úsekem pojedou oboustranně ve dvou zúžených pruzích. Práce na prvním úseku potrvají tři roky.

Bývalý Prior půjde k zemi

K největší stavební činnosti dojde letos v samotném centru města – u hlavního nádraží. Developer zbourá někdejší Prior, aby uvolnil místo pro výstavbu nové čtvrti Trnitá. Na jaře se začne měnit i přednádražní prostor, kde dojde vedle povrchových úprav k omezení automobilové dopravy ve prospěch pěších. V plánu je také rekonstrukce podchodu pod nádražím.

Janáčkovo kulturní centrum je pro město prioritou

Kulatých 150 let letos oslaví historická budova Besedního domu na Komenského náměstí. Objekt je sice důstojným, ale dlouhá léta kapacitně nevyhovujícím sídlem Brněnské filharmonie. Ta už desítky let plánovaný vyhlíží nový koncertní sál. Jeho výstavba asi za dvě miliardy korun mezi ulicemi Besední a Veselá, kde jsou vybudovány zatím jen zakonzervované podzemní garáže, snad konečně začne pravděpodobně ve druhé polovině roku. Pro všechny strany současné brněnské koalice je Janáčkovo kulturní centrum investiční prioritou.

Dúm pro Julii bude prvním hospicem pro děti u nás

Vážně nemocné děti najdou místo v prvním hospici svého druhu v Česku. Výstavbu unikátního zařízení v Králově Poli dokončí dělníci v druhé polovině roku. Na naše poměry jedinečný Dům pro Julii nabídne zázemí dětským pacientům s nevyléčitelnou nemocí a jejich rodinám.

Na Brno bude rozhled z věže kostela sv. Jakuba

Novou vyhlídku v historickém centru budou mít Brňané a turisté po dokončení rekonstrukce kostela svatého Jakuba. Vznikne přibližně v polovině více než devadesátimetrové věže pozdněgotického svatostánku. Správci farnosti věří, že první zájemci by tam mohli vystoupat na konci roku, kdy má být celá rekonstrukce kostela hotova. Oprava se týká vnějších částí, jako jsou střecha, krovy, okna i kamenné prvky na fasádě.

Nová památková zóna ochrání cenné budovy ve vilových čtvrtích

Ministerstvo kultury letos vyhlásí rozsáhlou památkovou zónu zahrnující širší centrum Brna. Po letech příprav a diskuzí ochrání architektonicky cenné budovy například v Masarykově čtvrti nebo Černých Polích. Nová zóna byla nedávno už vyhlášena v centru Králova Pole.

Nová pětadvacítka pro plavce i začátečníky

V červenci skončí rekonstrukce Městského plaveckého stadionu Lužánky spolu svýstavbou nové bazénové haly s 25metrovým rozplavbovým a 16metrovým výukovým bazénem, která byla zahájena v září 2021. Návštěvníci se mohou těšit také na opravenou skokanskou věž a bazénovou vanu 50metrového bazénu, revitalizované okolí budovy, rekonstruované centrální přístupové schodiště, příchozí lávku a nová parkovací místa.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.