IDS na jižní Moravě podraží, v Brně se jízdné nezmění

autor: | 23. 11. 2022 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Jízdné v integrovaném dopravním systému na jihu Moravy (IDS JMK) od 1. března příštího roku podraží v průměru o 17 až 19 procent. Rozhodli o tom na dnešním jednání krajští radní.

S ohledem na současnou ekonomickou situaci a vzhledem k enormnímu růstu nákladů na provoz veřejné dopravy už nemůžeme tento krok odkládat. K poslednímu kompletnímu nastavení jízdného došlo v roce 2012,“ řekl radní Jiří Crha, který má na starosti oblast dopravy.

Základní v regionu a v Brně bude jízdenka na dvě zóny za 25 korun platná jednotně po dobu 60 minut. Vedle ní bude existovat další sjednocená jízdenka za 20 korun, která bude v Brně platit 15 minut a mimo Brno z důvodu možnosti dosažení vyšší cestovní rychlosti 10 minut.

Její platnost ve vlaku se bude počítat od času odjezdu vlaku ze stanice jejího označení podle platného jízdního řádu, případně skutečného odjezdu v případě zpoždění. Zrušena bude nadbytečná jízdenka pro vlaky s platností do 2 zastávek a 30 minut, kterou zastoupí právě jízdenka na 10 minut.

U jednorázových jízdenek se předpokládá jejich navýšení v průměru o 19 procent, v případě předplatních jízdenek o 17 procent. Nejvyšší změny jsou v případě jízdenek na krátké vzdálenosti, jsou ale nominálně nižší. Například jízdenka na 3 zóny pro cestujícího bez slevy vzroste z 27 na 33 korun, senior nad 65 let pak zaplatí jen o 3 koruny víc. Úseková jízdenka na nejkratší vzdálenost bude stát 12 oproti dnešním 10 korunám, zlevněná pro děti, studenty a osoby nad 65 let pak bude dražší jen o jednu korunu.

Ceny předplatních jízdenek vzrostou méně než u těch jednorázových. Budou zachovány i speciální roční jízdenky pro osoby nad 70 let, pro mladé rodiny, pro doprovod dítěte do 3 let a pro držitele průkazů ZTP,“ sdělil po jednání dnešní rady Crha.

Jak už Brněnský hlas informoval, ceny jízdného se v městské hromadné dopravě v Brně měnit nebudou.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.