IDS na jižní Moravě podraží, v Brně se jízdné nezmění

autor: | 23. 11. 2022 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Jízdné v integrovaném dopravním systému na jihu Moravy (IDS JMK) od 1. března příštího roku podraží v průměru o 17 až 19 procent. Rozhodli o tom na dnešním jednání krajští radní.

S ohledem na současnou ekonomickou situaci a vzhledem k enormnímu růstu nákladů na provoz veřejné dopravy už nemůžeme tento krok odkládat. K poslednímu kompletnímu nastavení jízdného došlo v roce 2012,“ řekl radní Jiří Crha, který má na starosti oblast dopravy.

Základní v regionu a v Brně bude jízdenka na dvě zóny za 25 korun platná jednotně po dobu 60 minut. Vedle ní bude existovat další sjednocená jízdenka za 20 korun, která bude v Brně platit 15 minut a mimo Brno z důvodu možnosti dosažení vyšší cestovní rychlosti 10 minut.

Její platnost ve vlaku se bude počítat od času odjezdu vlaku ze stanice jejího označení podle platného jízdního řádu, případně skutečného odjezdu v případě zpoždění. Zrušena bude nadbytečná jízdenka pro vlaky s platností do 2 zastávek a 30 minut, kterou zastoupí právě jízdenka na 10 minut.

U jednorázových jízdenek se předpokládá jejich navýšení v průměru o 19 procent, v případě předplatních jízdenek o 17 procent. Nejvyšší změny jsou v případě jízdenek na krátké vzdálenosti, jsou ale nominálně nižší. Například jízdenka na 3 zóny pro cestujícího bez slevy vzroste z 27 na 33 korun, senior nad 65 let pak zaplatí jen o 3 koruny víc. Úseková jízdenka na nejkratší vzdálenost bude stát 12 oproti dnešním 10 korunám, zlevněná pro děti, studenty a osoby nad 65 let pak bude dražší jen o jednu korunu.

Ceny předplatních jízdenek vzrostou méně než u těch jednorázových. Budou zachovány i speciální roční jízdenky pro osoby nad 70 let, pro mladé rodiny, pro doprovod dítěte do 3 let a pro držitele průkazů ZTP,“ sdělil po jednání dnešní rady Crha.

Jak už Brněnský hlas informoval, ceny jízdného se v městské hromadné dopravě v Brně měnit nebudou.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.