Havelka z SPD: Tramvaj na Lesnou bych nestavěl

autor: | 9. 9. 2022 | Volby, Články, Exkluzivně

Foto: SPD

Lídrem společné kandidátky SPD, Trikolory a Moravanů na Brně-severu je Ing. Petr Havelka. Co si myslí o koalici, která řídí radnici městské části a jaký očekává výsledek ve volbách?

 

SPD uniklo místo v zastupitelstvu Brna-sever v posledních volbách doslova o pár hlasů. Letos jste se spojili s Trikolórou, Moravany a nezávislými kandidáty. Na jaký výsledek máte ambice? A proč zrovna toto spojení?

Máme poměrně široký programový průnik, personálně také všechny subjekty mají co nabídnout a v neposlední řadě máme ambici dvouciferného programu ve volbách proto, abychom mohli plnit svůj volební program. Určitě máme ambici do koaličních jednání, ale dobře umíme plnit i roli konstruktivní opozice. Navíc jsme celé čtyři roky jsme aktivně pracovali s občany v naší městské části, proto letos věříme v úspěch.

 

Jaké jsou konkrétní programové priority pro městskou část? A na jaké téma chcete klást největší důraz?

Jednoznačně podpora rodin s dětmi a péče o seniory. Přestože toto patří spíše na Magistrát města Brna, chtěli bychom snížit těmto skupinám obyvatel poplatek za svoz odpadu. Zvýšíme počet mateřských školek a jejich kapacitu a podpoříme vznik dětských skupin.

Další důležitou prioritou je parkování. Podle mého názoru samotné modré zóny problém neřeší. Částečně regulují počet stojících aut, ale nutností je budování dalších parkovacích ploch a na toto bych se chtěl určitě zaměřit. V lokalitě Lesné je prostor minimálně pro jeden parkovací dům a plochy pro parkování je možné vybudovat v prostorách kasáren v Černých Polích.

 

Radnici Brna-severu dnes ovládá koalice KDU-ČSL a hnutím ANO a dominantním hnutím SOL starosty Martina Malečka. Jak hodnotíte nynější vedení radnice, za co by jste je pochválil a co naopak považujete za hlavní nedostatek jejich práce? 

Myslím si, že současná koalice kus práce za své funkční období udělala, navíc úřad nezmítají žádné zásadní skandály. Spousta práce zastupitele ale ještě čeká. Na Lesné není vyřešena křižovatka při výjezdu z Halasova náměstí na ulici Okružní.  Skutečný dopravní unikát je „kruhový objezd“ (ul.Okružní / Seifertova), na který si obyvatelé velmi stěžují a nikdo pořádně neví, kdo má přednost v jízdě. Dalším nedostatkem je absence chodníku spojující ulici Cacovická – dolů na Cacovický ostrov. Zde, zvlášť v letních měsících musejí rodiny s dětmi a sportovci jít po silnici, kde jezdí auta a je to nebezpečné a nepříjemné pro všechny zúčastněné. Je nutné ukončit přidělování bytů asociálům v domech kde bydlí slušní občané. Je potřeba zlepšit komunikaci bytové správy s občany a spousta dalších úkolů.

 

Městskou částí aktuálně rezonuje téma prodloužení tramvajové linky číslo až na Lesnou, co si o tomto projektu myslíte?

Osobně bych se vydal jinou cestou. Tramvají se zvýší hluk a hlavně se sníží komfort bydlení obyvatelům poblíž tratě této nové tramvaje. Celková výše investice je navíc neúměrná možnému efektu. Navýšil bych stávající autobusové linky a tramvajovou linku bych nestavěl.

 

Velkým společenským tématem je v současné době energetická krize a možné ohrožení občanů chudobou vyvoláno enormním zvýšením životních nákladů. Jak budete jako zastupitelé řešit tuto situaci? Máte pro občany nějaké konkrétní řešení?

Toto je více otázka na vládní činitele, ale samozřejmě je to celospolečenské téma na všech úrovních. Město Brno má ve vlastnictví teplárny, které vyrábí teplo pro část Brno – severu. Pokud budeme mít zastoupení v těchto městských firmách, určitě se budeme snažit aby se cena pro občany nezvyšovala vůbec, nebo v krajním případě v řádu jednotek procent, abychom neposlali do energetické chudoby naše občany, obyvatele města Brna. Také jsme připraveni neuplatnit inflační doložky u pronájmů obecních bytů, aby se část občanů nedostala do rizika platební neschopnosti díky skokovému navýšení nájemného. Podpoříme projekty pro úspory vody a energií v městských domech.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.