Brno má novou vládu široké koalice

autor: | 20. 10. 2022 | Články

Foto: ČTK

Zastupitelé města Brna dnes na ustavujícím zasedání zvolili primátorkou Markétu Vaňkovou z ODS. Prvním náměstkem se stal brněnský předseda hnutí ANO René Černý, dalšími náměstky pak Jaroslav Suchý (KDU-ČSL), Robert Kerndl (ODS) a Karin Karasová (ANO). Koalici tvoří ODS s TOP 09, hnutí ANO, KDU-ČSL se STAN a ČSSD. Má 42  z celkových 55 zastupitelů. V opozici jsou Piráti, SPD s Trikolorou a Moravany a Zelení s Žít Brno.

ODS má v radě města čtyři místa, ANO tři stejně jako KDU-ČSL se STAN, jedno místo má ČSSD. Pro Vaňkovou, která bude mít na starosti rozpočet, zahraniční vztahy a kulturu, zvedli ruku všichni koaliční zastupitelé včetně jí samotné. Proti bylo pět zastupitelů SPD a jeden nebyl přítomen. Zdrželo se sedm zastupitelů za Piráty a Zelené s Žít Brno.

První náměstek René Černý bude zodpovídat za investice a začlenění evropských fondů. Druhý náměstek Jaroslav Suchý (KDU-ČSL) bude mít na starost životní prostředí, lesní hospodářství a zemědělství. Třetímu náměstkovi Robertu Kerndlovi (ODS) z předešlého období zůstala v gesci sociální péče a nově se přidala energetika. Poslední, čtvrtou náměstkyní se stala Karin Karasová (ANO), která bude mít na starosti bytovou problematiku.

Zastupitelé zvolili radním pro dopravu Petra Kratochvíla (ODS), radním pro sport a informační technologie Tomáše Aberla (TOP 09), radním pro územní plánování Petra Bořeckého (ANO), radním pro majetek Jiřího Olivu (ČSSD), radní pro školství Irenu Matonohovou (STAN) a radním pro participativní rozpočet, bezbariérové Brno, zdravé město a prorodinnou politiku Filipa Chvátala (KDU-ČSL).

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.