Brněnská výročí uplynulého týdne

autor: | 25. 12. 2022 | Články

Foto: cyklista Jan Smolík

Závěrem každého týdne zveřejňujeme významná brněnská výročí. Také v dnešní sváteční den si připomeneme osobnosti a události, které byly a jsou spjaty s Brnem.

20. prosince 1946 zemřel v Brně Josef Polášek, architekt. Patřil k významným osobnostem brněnského funkcionalismu. Za pouhých deset let, které byly Poláškovi dány na vytvoření jeho životního díla (1929-1939), postavil ve službách města Brna jedenáct škol a šest souborů domů pro chudé ve Vranovské a Skácelově ulici.

21. prosince 1919 se v Brně narodil Ivan Blatný, básník, člen Skupiny 42, překladatel a esperantista. V roce 1948 byl vyslán jako člen delegace Syndikátu československých spisovatelů do Anglie, kde požádal o politický azyl. V Československu byl označen za zrádce, zbaven majetku a občanských práv a stal se zakázaným básníkem.

21. prosince 1947 zemřel Dušan Jurkovič, architekt. Roku 1899 získal nabídku ředitele dívčí školy Vesna, která pro něj byla impulsem pro přestěhování do Brna.Ve stejném roce vytvořil ještě návrhy zařízení vlastního bytu v ulici Veveří. Stal se členem Klubu přátel umění, v Brně realizoval i několik staveb. Nejznámější je jeho vlastní vila v Žabovřeskách.

22. prosince 1919 našel v bílovickém lese dva dny před Štědrým dnem Rudolf Těsnohlídek s přáteli odloženéděvčátko, což ho přivedlo k myšlence veřejných dobročinných sbírek pro opuštěné děti pod vánočními stromy republiky, ze kterých byl v Brně postaven dětský domov Dagmar.

24. prosince 1824 se narodil Josef Arnold, stavitel a kameník. Roku 1851 se usadil v Brně a vybudoval zde stavební firmu. Kromě vlastních návrhů realizovala jeho firma i stavby jiných architektů. Byl spoluautorem jednoho z návrhů koncepce brněnské okružní třídy, vznikající od 60. let 19. století na místech zbouraných městských hradeb. Byl členem městské rady a řady brněnských spolků.

24. prosince 1937 se v Brně narodil Zdeněk Kepák, hokejista. V letech 1962 až 1971 hrál v klubu ZKL Brno, v letech 1961 a 1965 byl členem československého hokejového týmu na mistrovství světa.

24. prosince 1942 se narodil Jan Smolík, cyklista. V roce 1964 se stal celkovým vítězem Závodu míru. V jednadvaceti letech byl jeho historicky nejmladším vítězem. Sportovní kariéru spojil s armádním sportovním oddílem Dukla Brno, kde později působil také jako trenér. Český olympijský výbor mu udělil v roce 2014 Cenu fair play.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.