Sanitka přání splní to, co si lidé na sklonku života už sami nemohou dopřát

autor: | 24. 12. 2022 | Články

Foto: ilustrační foto

Je Štědrý den a pod stromečkem rozbalujeme dárky. Dárky očekávání, překvapení i splněných přání. A přesto zůstávají přání, která se jen tak nevyplní. A přesto se našli lidé, kteří taková přání budou moci splnit.

Přišli totiž s projektem Sanitka přání vycházejícího z myšlenky splnit poslední přání osobám na sklonku života, a to za pomoci dobrovolníků a vlastní sanitky. Nechali se inspirovat v Nizozemsku, kde v roce 2007 takovou službu zavedli. Zakladatelem byl řidič sanitky Kees Veldboer.

U nás se tato myšlenka zalíbila nymburskému zdravotníkovi Danielu Kartákovi, Liboru Poslušnému a Igoru Kytkovi a Česká republika se tak přidala k dalším 17 zemím, které Sanitku přání uvedou do života.

S týmem spolupracuje jako dobrovolník i Michal Švirik z jednotky intenzivní metabolické péče Fakultní nemocnice Brno. „Budu doprovázet klienty na cestách a hlídat jejich zdravotní stav. Zároveň jsem i konzultant pro paliativní péči, v tomto oboru mám několikaleté zkušenosti. Proto jsem nabídku plnit pacientům na sklonku života jejich poslední přání rád přijal,“ popisuje Švirik.

Doprava bude zajištěna pomocí speciálně vybaveného zdravotnického vozidla, které zakladatelé projektu koupili v Nizozemsku. V něm bude přítomný klient, zdravotník a řidič – záchranář. Klient si s sebou může vzít i osobní doprovod.

Sanitka bude mít stanoviště v Nymburce a v Brně. „Jsme připraveni týden plnit přání zájemců v Čechách a týden na Moravě,“ říká Daniel Karták a dodává, že mezi přání, která mohou klientům splnit, patří například návštěva zoo, koncert či sportovní utkání, nebo návštěva milovaného člověka. Projekt je určen těm, kteří mají kvůli těžké nemoci omezenou mobilitu a sami si svá poslední přání splnit nedokážou.

První zájemci o tuto službu by se mohli hlásit začátkem příštího roku. Služby sanitky jsou k dispozici na oficiálních stránkách projektu sanitkaprani.cz, kde stačí vyplnit formulář a jsou pro klienta zcela zdarma.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.