Platí Ukrajinci pokuty? Ověřili jsme fakta

autor: | 1. 9. 2022 | Články

Foto: Brněnský hlas

Spolu s výskytem uprchlíků z válkou postižené Ukrajiny se objevily také nejrůznější fámy, které se těchto osob týkají. Jak v majoritní společnosti tak mezi samotnými Ukrajinci se šířila například fáma, že tito uprchlíci nemusí platit pokuty za dopravní přestupky a že mají jakousi výjimku. A protože z žádného předpisu taková výjimka nevyplývá, oslovili jsme s žádostí o vyjádření Městskou policii Brno.

Tiskový mluvčí MPB Jakub Ghanem naší redakci sdělil, že uvedené tvrzení je nepravdivé a přístup hlídek městské policie je stejný ke všem přestupkům, protože strážníci musí ctít rovnost před zákonem.

Podle Ghanema se strážníci od konce února zabývali přibližně čtyřmi stovkami dopravních přestupků, u nichž byli podezřelými nebo potvrzenými pachateli lidé s ukrajinskou státní příslušností. V některých případech řídili auta s ukrajinskými registračními značkami, v jiných s českými či slovenskými.

Setkáváme se však s tím, že veřejnost, pravděpodobně pod tíhou všudypřítomných informací o válce, mnohdy mylně označuje aktéry různých incidentů za Ukrajince. Velmi často se při prověření na místě ukáže, že se jedná o příslušníky jiných národů, například Bulhary, Moldavany, Rusy nebo občany Bosny a Hercegoviny. V důsledku vyššího počtu Ukrajinců v Česku pak někteří lidé připisují negativní skutky neprávem Ukrajincům“, doplnil mluvčí městské policie.

Naše redakce oslovila vrátného jedné kancelářské budovy v centru Brna. Nájemci domu mají možnost využít několika vyhrazených parkovacích stání, za která platí městu vlastník budovy poplatky. Vrátný, který si nepřál uvést své jméno, nám sdělil, že městskou policii volá velmi často  právě kvůli neoprávněnému stání na vyhrazených místech. „Řidiči často ignorují značku reservé. Já pak musím volat odtah protože naši nájemníci nemají kde zastavit“, dodal. Podle jeho slov ale strážníci neřeší původ vozidla a odtáhnou každého. „Rozdíl je jen v čase, o víkendu třeba odtahovka přijede hned ale v pracovní dny jsme čekali i přes hodinu a půl“, uvedl pracovník vrátnice.  

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.