Nový rok sáhne hlouběji také do peněženek Brňanů

autor: | 4. 1. 2023 | Články

Foto: ilustrační

S příchodem nového roku začneme dobrou zprávou. V Brně budou jezdit cestující veřejnou dopravou za stejnou cenu jako v minulých letech. A také zůstává, že ti, co předloží dopravnímu podniku potvrzení, že mají zaplacen poplatek za svoz komunálního odpadu na tento rok, dostanou slevu na roční nepřenosnou šalinkartu.

Druhou dobrou zprávou pro Brňany je, že výše poplatku za svoz komunálního odpadu zůstává rovněž stejná jako v minulých letech – a to 670 korun za osobu.

Špatnou zprávou je naopak zvýšení záloh za teplo pro ty, které zásobuje největší výrobce tohoto média ve městě. Kvůli plynu, na němž jsou Teplárny Brno závislé, se cena za gigajoule zvýšila pro Brňany zhruba na dvojnásobek na 1 672 korun. Zvýšila se i cena za vodné a stočné. Každý Brňan spotřebuje průměrně 107 litrů za den. Měsíční výdaj za vodné a stočné na jednoho obyvatele je tak přibližně 331 korun.

Cestující, kteří používají Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje také nepotěší oznámení, že se od března zdraží veřejná doprava. Jízdenky v systému IDS budou dražší téměř o pětinu. Nejvíce si připlatí za lístky na nejkratší dobu. Třeba u toho úplně nejlevnějšího za deset korun nově vytáhnou z peněženky dvanáct, k delší cestě už jim nepostačí jízdenka za 20 korun, ale musí dalších pět přidat. Dosud totiž cestující mohl mimo Brno jet za dvacetikorunu až 45 minut, nově to bude maximálně deset.

V Brně nicméně dál zůstane platná stejná jízdenka na čtvrt hodiny jako dosud. Mírně levnější budou jednorázové jízdenky v případě, že si je cestující koupí přes aplikaci Poseidon.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Dům “U Tří knížat” a jeho zachovalý gotický sklep, kde se nachází vinotéka 🍇🍷, která určitě stojí za návštěvu - mají velký výběr vín z Moravy i celého světa 🌎 #brnoarchitecture #goticarchitecture #wine #winelover #geniusloci #utriknizatImage attachment

Dům “U Tří knížat” a jeho zachovalý gotický sklep, kde se nachází vinotéka 🍇🍷, která určitě stojí za návštěvu - mají velký výběr vín z Moravy i celého světa 🌎 #brnoarchitecture #goticarchitecture #wine #winelover #geniusloci #utriknizat ... See MoreSee Less

21 hours ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.