Kotzian z Brno plus: Věříme si na 8%

autor: | 23. 7. 2022 | Volby, Exkluzivně

Foto: Brno plus

V září čekají Brno komunální volby. Jejich výsledek ovlivní na řadu let směřování nejen vedení města, ale také devětadvaceti městských částí. Jako prvního z kanidátů jsme oslovili Roberta Kotziana, lídra společné kandidátky hnutí Brno plus a Svobodných.

 

Brno plus je již stálicí brněnské politiky, přitom stále zůstává mimo zastupitelské lavice. Poslední průzkumy naznačují, že by spojení Brno plus a Svobodných mohlo být úspěšné. Na jak velký výsledek si věříte?

Ano, už dva průzkumy ukázaly, že překročíme pětiprocentní hranici. Naším cílem je 8 %.

 

Proč spojení právě se Svobodnými? Co konkrétně vás spojuje a zvažovali jste jako Brno plus i spolupráci s jinými subjekty?

Zcela zásadní je pro nás vysoká míra programové shody. Rozumíme si i lidsky a máme za to, že pravicový subjekt našeho střihu v brněnském zastupitelstvu chybí. Jednali jsme i s jinými subjekty, ale ruce jsme si nakonec podali se Svobodnými.

 

V politice jste začínal jako člen ODS. Dokážete překonat antipatie z minulosti a usednout s bývalými kolegy a kolegyněmi v případě úspěchu ve vedení města? A s jakou stranou nebo hnutím si nedovedete spolupráci vůbec představit?

Žádné antipatie vůči bývalým kolegům a kolegyním nepociťuji. Mám s naprostou většinou z nich přátelské vztahy. Pokud to jen trochu jde, nikdy nepletu politické vztahy do těch osobních.

Jistě víte, že řeknu, že koalice se dělají po volbách. Ale vyloučit mohu určitě spolupráci s komunisty, kteří nyní vystupují pod značkou Restart pro Brno. Stejně tak koalici se Zelenými a Žít Brno.

 

Jak z pohledu bývalého náměstka primátora hodnotíte nynější vedení města Brna? Za co byste je nejvíce pochválil a co naopak nejvíce zkritizoval?

Kdykoli si vzpomenu na svoje „náměstkování“, napadne mě jedna věc. My jsme museli hospodařit s výrazně nižším rozpočtem a zvládli jsme to. Pochopitelně vím, že tehdy byla nižší cenová hladina. Přesto je absurdní, že dnes je Brno nejbohatší v historii a jeho vedení stále chybí peníze. Dokonce jsem zaznamenal úvahu zadlužit i městské obchodní společnosti. To je zcela nepřijatelné. Ovšem vůbec největším selháním současné koalice je neschválení nového územního plánu. Je až absurdní, že po dvaceti letech příprav se tak podstatná věc stane obětí neschopnosti dvou hlavních koaličních stran najít společnou řeč.

Ocenit lze současné vedení za rozjezd městského družstevního bydlení, které jsme měli v programu už v roce 2018. Také oceňuji, že koalice významně posunula klíčový projekt nového železničního nádraží.

 

Jaký bod programu Brno plus a Svobodných považujete za nejdůležitější? Co je podle Vás to nejzásadnější téma kvůli kterému by měli dát voliči přednost vaší koalici před jinými pravicovými subjekty?

Naše programové priority jsou tři – průjezdné město a parkování, bezpečí a pořádek a více bydlení. Náš program je velmi podobný tomu, co dělala ODS, když to ještě byla pravicová strana. Mnohem důležitější jsou proto naše tři zásady, kterými se budeme řídit. Ty jsou následující:

1) Mluvit bez obalu – tj. odmítáme politickou korektnost a říkáme věci tak, jak jsou.

2) Řešit to podstatné – odmítáme aktivistické nesmysly, jako např. různé pocitové mapy nebo propagaci Green Dealu, což současná koalice dělá. Namísto toho chceme, aby se vedení města v těžké době, která nás čeká, staralo především o základní věci jako je doprava, voda nebo bydlení.

3) Nedávat prázdné sliby – slib politika dnes váží méně než pírko. My proto slibujeme jen to, co víme, že lze splnit. Raději dáváme méně slibů, ale reálných.

 

Co by bylo ve vedení města jako Váš prioritní projekt a je nějaký projekt nynější koalice, který byste hned po nástupu do funkce zrušil nebo zastavil?

Prioritou nového vedení města musí být nový územní plán. Bez něj by v Brně po roce 2028 nastala rozvojová katastrofa a stavební chaos. Dále je to určitě nové nádraží. Je třeba vytvořit stabilní model řízení Nemocnice Milosrdných bratří, na kterém bude shoda mezi městem a Hospitálským řádem svatého Jana z Boha, kterému podstatná část nemocnice patří. Podporujeme stavbu nové multifunkční haly na Výstavišti, ale není přijatelné, aby město kvůli této investici prohlubovalo své zadlužení. Je třeba přehodnotit nákladnost projektu, a to zejména okolní infrastruktury. Řítíme se bohužel do ekonomicky velmi složité doby a musíme myslet hlavně na to, aby město neztratilo schopnost poskytovat lidem základní služby.

Zdroj: (red)

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.