Kancelář architekta představuje, jaké je Umění měnit Brno

autor: | 15. 12. 2022 | Články

Foto: Kancelář architekta města Brna

Šest let existence Kanceláře architekta města Brna prezentuje výstava v Procházkově síni Domu umění na Malinovského náměstí nazvaná Umění měnit Brno, která byla ve čtvrtek zahájena vernisáží a potrvá do 19. března.

Územní plán jako nejdůležitější dokument pro rozvoj Brna, nové hlavní vlakové nádraží u řeky Svratky a přiléhající čtvrť Trnitá, která začíná vyrůstat na zelené louce. Ochrana před stoletou vodou a zároveň proměna nábřeží a vznik první brněnské náplavky. Rozjezd architektonických, krajinářských i urbanistických soutěží na konkrétní projekty. Tím vším se zabývá kancelář městského architekta, která byla po dlouhé třináctileté pauze v roce 2016 obnovena.

Dnes má v týmu přes padesát zaměstnanců — architektů, urbanistů, městských a dopravních inženýrů, sociálních geografů nebo krajinářských architektů — pracujících na budoucí tváři města odpovídající středoevropské metropoli 21. století.

Co vše se už podařilo změnit i naplánovat? S jakými projekty, akcemi i vizemi kancelář městského architekta přichází? Na výstavě se návštěvníci ocitnou uprostřed dění a vjemů každodenní práce na rozvoji a proměně Brna obklopeni velkoformátovými listy vlnícími se v prostoru. Město je totiž spolu se svými obyvateli neustále se vyvíjejícím živým organismem.

Představeny jsou výsledky architektonických soutěží včetně vítězných modelů, navrhované i realizované proměny veřejných prostranství, nových ulic či náměstí, dlouhodobé projekty i drobná zlepšení každodenního života. Výstava nabízí různorodé pohledy z odlišných koutů Procházkovy síně s výhledem na náměstí v jeho každodenním koloritu míjejících se chodců, aut a tramvají.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.