Zoo na Mniší hoře oslaví v sobotu s návštěvníky příchod jara

autor: | 17. 3. 2023 | Články

Foto: ZOO Brno

První jarní den, tedy jarní rovnodennost, začne sice až 20. března, ve 22 hodin a 24 minuty, ale brněnská zoo ho přivítá už tuto sobotu. Návštěvníci se mohou těšit na symbolické vyhnání zimy v podobě Morany, na zdobení líta, soutěžní stezku pro děti, malování na obličej nebo speciální komentovaná krmení.

Ta začnou v 10 hodin v Králově voliéře u luňáků a čápů, na řadu dále přijdou jeřáb mandžuský, mandelík hajní, ústřičník velký, surikaty a vše skončí ve 13.30 u pandy červené, aby se ve dvě hodiny odpoledne mohli všichni sejít u pódia, kde vypukne vítání jara se zvyky, které jsou s touto oslavou spojeny.

Vedle toho se návštěvníci mohou těším na první letošní přírůstky. Jako první se zde narodilo mládě anolise (Anolis leachii), který nemá v češtině druhové jméno a je k vidění v Tropickém království. Zajímavostí je, že se jedná o endemita z Karibiku. V Evropě tyto anolise chová jen pět zoologických zahrad, u nás pouze ta brněnská.

Shodou okolností také pět zoologických zahrad, ale na celém světě, chová trnuchy (Plesiotrygon nana). Už vloni se na Mniší hoře podařil jejich vzácný odchov a letos v něm úspěšně pokračují. Velké akvárium v Tropickém království tak zaplnily další čtyři malí a ojedinělí rejnoci.

Největším mládětem od začátku roku je takin indický. Narodil se první březnový den přímo ve výběhu, kde o něj také matka Hanička pečuje. Návštěvníci ho tak mohou bez problémů vidět.

Pozadu nezůstali ani zástupce ptačí říše. Skupina papoušků Alexandřiných v Exotáriu se na konci února rozrostla o další dva jedince. A aby byl výčet nových přírůstků kompletní, je třeba zmínit klokana bažinného, klokánka krysího, červorovce splývavé, mary stepní nebo kozy kamerunské.

Sobotní vítání jara bude o to slavnostnější, protože brněnská zoo letos slaví 70 let. První návštěvníci do ní zavítali 30. srpna 1953. Dnes se rozkládá na ploše 65 hektarů a návštěvníci zde mohou vidět téměř 800 zvířat ve 400 druzích.

V prodejně upomínkových předmětů nad restaurací U Tygra je k tomuto kulatému výročí v prodeji nová turistická známka Zoo Brno s číslem 2766. Je na ni zachycená známá fotografie tří „smějících se“ vlků.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.