Zchátralá smuteční síň v Židenicích se po 16 letech dočkala zahájení obnovy

autor: | 17. 10. 2023 | Články

Foto: MČ Brno-Židenice

Stavební firma zahájila na hřbitově v Židenicích rekonstrukci zchátralé smuteční obřadní síně. Budova byla postavena v 80. letech minulého století občany v akci Z. Opravy budou stát přibližně 37 milionů korun a měly by trvat dva roky. Pak by měla síň opět sloužit svému původnímu účelu.

„Je to významná stavba významného architekta, profesora Ivana Rullera, který je ikonou architektury v Brně. Tato patří mezi nejcennější smuteční síně, které byly v historii Československa postaveny,“ řekl starosta Židenic Petr Kunc.

Myšlenka vybudování nové obřadní síně v Židenicích vznikla ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století, kdy se ve městě Brně projevil nedostatek možností pro vzrůstající potřebu pohřbívání zesnulých. Přes nesporně velký význam tohoto zařízení bylo nešťastně rozhodnuto o realizaci stavby ve vysoké investiční náročnosti cca 4,5 milionu korun v akci Z. Stavba byla uvedena do provozu v roce 1983.

V roce 2007 musela být obřadní síň pro špatný stav uzavřena. Příčinou byly nedostatky už při realizaci stavby, které se začaly projevovat poměrně záhy po jejím otevření. Naprostá absence pravidelné a pečlivé údržby, průběžného odstraňování závad a vandalství tento vývoj dovršily.

Teprve v listopadu roku 2020 na její rekonstrukci Zastupitelé města Brna vyčlenili 27,5 milionu korun. Obnova smuteční síně je nyní realizována podle vítězného projektu architekta Marka Štěpána.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

... See MoreSee Less

2 weeks ago

Comment on Facebook

Krásný už se těším až ho uvidím na živo

bravo

Byla jsem super 👍👍👍

Krásný ❤

Moc hezké.

Nááádhera❤️💯✌️‼️

tvl nechápu…

Krasa

🥰🥰🥰🥰🥰

Na demonstraci také bude tolik lidí ?

Už?

🤦

Paráda

View more comments

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.