Zastupitelé jednali o tom, kam přestěhovat Divadlo Bolka Polívky

autor: | 4. 4. 2023 | Články, Kultura

Foto: Divadlo Bolka Polívky

Vzrušenou a chvílemi emotivní debatu vedli brněnští zastupitelé v úterý dopoledne při projednávání bodu týkajícího se nadcházejícího stěhování Divadla Bolka Polívky do náhradních prostor kvůli jeho plánované rekonstrukci.

Divadlo už bylo na týden uzavřeno v únoru, když statik oznámil, že je v havarijním stavu nosná část střechy. Po týdnu se v něm opět začalo hrát, ale jen do konce června, kdy skončí letošní divadelní sezona. Pak bude budova uzavřena a začne jeho dlouho předem plánovaná celková rekonstrukce.

Kde ale bude hrát od září, se zatím neví. Jednou z variant je přestěhování do Reduty a sdílení této scény s Národním divadlem Brno, které je příspěvkovou organizací města. To se ale jejímu řediteli nezamlouvá.

„Hrát jen patnáct dnů v měsíci je pro nás málo. Na příští sezonu už máme naplánováno v Redutě sedm premiér,“ řekl na jednání zastupitelstva Martin Glaser, kterého Rada města Brna nedávno jmenovala do funkce ředitele na další pětileté období.

Primátorka Markéta Vaňková (ODS) mu vytkla, že nesplnil dohodu a že se s ní včera nešel na domluvené schůzce k řešení vzniklé situace. Glaser to odůvodnil slovy, že měl v pondělí důležité jednání v Praze.

Ve hře je nyní několik variant, kde by Divadlo Bolka Polívky mohlo během rekonstrukce domovské scény na Jakubském náměstí hrát. Jednou z nich je Sál Břetislava Bakaly v Bílem domě, který si už prohlédli úředníci z magistrátu. Přímo na zasedání zastupitel Petr Hladík (KDU-ČSL) navrhl Králíkovo divadlo na výstavišti.

To ale podle primátorky není z časových ani finančních důvodů realizovatelné. „Také tato budova má špatnou statiku, její rekonstrukce by vyšla přibližně na pět set milionů korun a nám jde teď především o čas. Hledáme místo, kde Bolek Polívka bude moci začít hrát už od září,“ konstatovala Vaňková.

Další postup by mělo nastínit už středeční společné jednání Rady města Brna, Poradního sboru pro kulturu a odboru kultury magistrátu.

Rekonstrukce je plánována na dva roky a má stát celkem 500 milionů korun. Už dnes se ale předpokládá, že bude trvat čtyři až pět let a že se azyl Divadla Bolka Polívky v náhradních prostorách prodlouží. Rekonstrukci čeká také Univerzitní kino Scala, neboť obě budovy jsou staticky propojeny.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

... See MoreSee Less

1 week ago

Comment on Facebook

Krásný už se těším až ho uvidím na živo

bravo

Byla jsem super 👍👍👍

Krásný ❤

Moc hezké.

Nááádhera❤️💯✌️‼️

tvl nechápu…

Krasa

🥰🥰🥰🥰🥰

Na demonstraci také bude tolik lidí ?

Už?

🤦

Paráda

View more comments

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.