Zájemci nahlédnou v sobotu do útrob Brněnské přehrady

autor: | 24. 3. 2023 | Články

Foto: ilustrační

U příležitosti Světového dne vody uspořádá Povodí Moravy den otevřených dveří. Na jižní Moravě bude program u Brněnské přehrady a vodní nádrže Znojmo. Zájemci mohou nahlédnout do vnitřních prostor přehrad 25. března, prohlídky s průvodcem začnou v 9 a skončí ve 14 hodin.

Na Prýglu je sraz před areálem Povodí Moravy u hráze směrem k přístavišti. Účastníci se seznámí s historií a technickým řešením vodního díla a navštíví místa, která jsou jinak pro veřejnost nepřístupná, jakými jsou strojovna spodní výpusti a revizní štola. Brněnská přehrada vznikala v letech 1936-1940 vystavěním hráze na 56. říčním kilometru Svratky. Dříve sloužila jako zásobárna vody pro Brno.

Od splavu u Tejkalova mlýna ve Veverské Bítýšce k hrázi měří necelých 10 kilometrů. Zatopená plocha je 259 hektarů. Stálé napuštění dosahuje 7,6 milionů m³, zásobní prostor pak 10,8 milionů m³.

Betonová gravitační hráz v nadmořské výšce 233,72 metru je 120 metrů dlouhá a 23,5 metru vysoká. V koruně má šířku 7,14 metru. V poměru k ploše jezera je hráz velmi krátká.

Přehrada je oblíbeným místem rekreace nejen Brňanů. Po obou stranách je lemována rozsáhlými lesy a nabízí tak příležitost nejenom ke koupání a vodním sportům, ale i k turistice a cykloturistice.

Plavbu po jezeře zajišťuje od roku 1946 lodní doprava. Vloni přepravila flotila šesti lodí rekordních 290 tisíc cestujících. V těchto dnech jsou lodě na elektrický pohon spouštěny na vodu a 7. dubna při slavnostním defilé zahájí novou sezonu, která skončí 29. října.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.