Výstava Nositelé paměti otevřela židovské muzeum Malý Mehrin

autor: | 2. 3. 2023 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Ve Vídeňské ulici 14 bylo otevřeno prozatimní Moravské židovské muzeum Malý Mehrin, a to do doby, než bude postavena nová budova od japonského architekta Kengo Kumy na místě dnešního parkoviště naproti hotelu Grand v Benešově ulici.

V úterý bylo muzeum otevřelo vernisáží výstavy Nositelé paměti, která prostřednictvím autentických předmětů ukazuje příběhy moravských Židů. Malý Mehrin nabídne také besedy, přednášky nebo program pro děti.

Název se pokouší vystihnout to, čím se tato výstava snaží odlišovat od běžného vnímání a připomínání židovské historie na Moravě.

Výstava Nositelé paměti nabízí možnost seznámit se s příběhy moravských židů prostřednictvím autentických předmětů a filmových svědectví z archivu USC Shoah Foundation nejen z Brna, ale také z Olomouce, Ostravy, Holešova, Strážnice, Veselí nad Moravou a Prostějova.

Nositeli paměti jsou předměty i lidé, celá podstata této výstavy spočívá v tom, že se pokouší rozbít tu velkou historii na součet individuálně prožitých lidských příběhů,“ uvedl autor výstavy Martin Šmok.

Výstava ukazuje historii Židů na Moravě od vzniku Československa až do současnosti. Ilustrována je dokumenty a předměty, ke kterým se vážou jednotlivé příběhy lidí. Jsou zde rituální předměty, spousta osobních věcí i předměty protižidovské propagandy.

Malý Mehrin je určitým testem, kde chtějí v menším měřítku vyzkoušet to, co by později dělali ve větším rozsahu. Nové muzeum, které vznikne naproti hotelu Grand, by mělo být interaktivní. Chtějí, aby nový Mehrin byl živým organismem a ne pouze klasickým muzeum.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.