Verdikt soudu: Stánky v podchodu patří definitivně městu

autor: | 23. 2. 2023 | Články

Foto: vizualizace, Kancelář architekta města Brna

Podchod pod hlavním vlakovým nádražím, kudy denně proudí desetitisíce lidí, čeká už léta na rekonstrukci. Podle dřívějšího záměru města měla jeho oprava začít loni v létě. Ale nezačala. Čekalo se na výsledek soudního sporu mezi městem Brnem a firmou Pliska, která část stánků v podchodu vlastní od devadesátých let a která nechce podchod na lukrativním místem pod hlavním nádražím opustit.

Spor se táhl několik let. Naposledy v roce 2020 ve prospěch Brna rozhodl Městský soud v Brně a po více než dvou letech ve středu krajský soud potvrdil, že prostor pod tramvajovými nástupišti patří městu. Může si tak s ním nakládat jako se svým majetkem. Rozsudek je pravomocný.

Zástupci iniciativy Zachraňme podchod, jež vznikla v reakci na zveřejnění záměru města a volala po zachování prodejen, trvali na tom, že ze strany Brna, odstranit stánky směrem k Tescu, šlo o předčasný krok a prodejci mohli ještě dál fungovat a platit nájem. Po verdiktu krajského soudu tak město nyní může stánky odstranit a pokračovat v přípravě rekonstrukce celého podchodu. Současný spor se vedl o pětici stánků, na místě jich je ale víc. Také s dalšími jejich údajnými majiteli město vede spory.

Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku, kde bude podrobně zanalyzována celá situace, a na základě toho bychom přistoupili k nejrychlejší a právně bezpečné cestě, jak je odtud dostat,“ řekl radní pro majetek Jiří Oliva, který město na soudním líčení zastupoval. Podle něj magistrát prověří i možnou cestu, že by vyklidili také další stánky, nejen zmíněnou pětici, ještě dříve, než spory skončí pravomocným verdiktem.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.