Vánočním stromem pro Brno bude letos osmnáctimetrová jedle bělokorá

autor: | 26. 10. 2023 | Články

Foto: ŠLP MENDELU (jedle), Archiv města Brna (vánoční strom + Liduška)

Městu strom tradičně daruje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Roste nedaleko Olomučan na Blanensku a dosahuje výšky 18 metrů. Stáří vytypované jedle se odhaduje na 50 let a letos půjde už o 34. vánoční strom darovaný Brnu z lesů univerzity prostřednictvím Českého červeného kříže. Jedle bělokorá je původní domácí dřevina. Roste tedy v přirozeném prostředí a zdravých lesích na sever od Brna, které Mendelova univerzita obhospodařuje. Lesníci ŠLP Křtiny mají jednotlivé stromy pro vánoční Brno předem vytipované.

Tradici vánočních stromů inicioval spisovatel Rudolf Těsnohlídek. První strom se na náměstí Svobody rozsvítil 14. prosince 1924. Vedla ho k tomu událost, která se odehrála 22. prosince 1919, když spolu s přáteli našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené děvčátko, které dostalo jméno Liduška.

Těsnohlídek pak dal podnět k založení tradice Vánočních stromů republiky spojenou s dobročinnými sbírkami, které přispěly k vybudování domova Dagmar v Žabovřeskách, který byl slavnostně otevřen 8. prosince 1929, a od té doby se stará o opuštěné děti.

„Vzhledem k této tradici se se stromem pro Brno loučíme na bílovickém polesí Školního lesního podnikuKřtiny. Letos se tak stane 16. listopadu,“ sdělilvedoucí oddělení pedagogiky a výzkumu Mendelovy univerzity Lumír Dobrovolný. Krátký kulturní program, tradiční symbolické sázení stromků a slavnostní předání stromu městu Brnu začne u Myslivny lišky Bystroušky Bílovicích nad Svitavou v 16 hodin.

Školní lesní podnik nabízí i vánoční stromky do domácností. Každoročně se koná několik prodejních víkendů na hájenkách, kde si zájemci mohou vybrat a zakoupit stromky z kraje lesů lišky Bystroušky.

„Stejně jako vánoční strom pro Brno i tyto stromky mají ekologickou certifikaci a pocházejí jak z prořezávek, které jsou z pěstebního hlediska nutné, tak i z cílených maloplošných výsadeb na specifických místech, například pod elektrovody. Na vánočních stromcích z našich lesů do domácností lidé oceňují především jejich čerstvost, nezaměnitelnou vůni lesa, i to, že vyrostly přímo za Brnem,“ konstatoval Dobrovolný.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

... See MoreSee Less

2 weeks ago

Comment on Facebook

Krásný už se těším až ho uvidím na živo

bravo

Byla jsem super 👍👍👍

Krásný ❤

Moc hezké.

Nááádhera❤️💯✌️‼️

tvl nechápu…

Krasa

🥰🥰🥰🥰🥰

Na demonstraci také bude tolik lidí ?

Už?

🤦

Paráda

View more comments

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.