V Pisárkách začala stavba vratné smyčky, tunelem začnou tramvaje jezdit 1. května

autor: | 24. 3. 2023 | Články

Foto: vizualizace DPMB a ŘSD

Stavba tramvajové smyčky ulehčí práci dopravního podniku a do budoucna přinese také úspory. Tato investice navazuje na předchozí etapy modernizace vozovny v Pisárkách.

„Šaliny, které budou po opětovném zprovoznění trati v Žabovřeské přijíždět od Bystrce, se už nebudou muset otáčet až ve smyčce na Mendlově náměstí, ale do pisárecké vozovny najedou přímo. Jedná se o desetiminutové zdržení, navíc to přináší náklady navíc,“ řekl ve čtvrtek při slavnostním zahájení stavby generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Součástí stavby jsou i dvě odstavné koleje a kolejové rozvětvení ve vozovně. Dlouhodobější dopravní omezení související s touto stavbou dopravní podnik neplánuje. Počítá jen s krátkými víkendovými nebo prázdninovými výlukami.

Ze stavebního hlediska je nejnáročnější částí mostní objekt a na něm vedená tramvajová smyčka, která je konstruovaná jako první jízdní dráha. Do budoucna plánuje dopravní podnik v této oblasti i výstavbu protihlukové zdi od ulice Hlinky.

 

Stavba tramvajové trati v Žabovřeské a zprovoznění tunelu jde do finále

Už v dubnu začne dopravní podnik se zkušebními jízdami, během nichž potřebuje otestovat, zda vše v tunelu funguje, jak má. Provoz s cestujícími bude zahájen 1. května.

Půjde o druhý tramvajový tunel v Brně dokončený v posledním půlroce. Vloni v prosinci byl uveden do provozu ten, který vede k fakultní nemocnici a k univerzitnímu kampusu v Bohunicích. Se svou délkou 602 metrů je nejdelším v České republice.

Ten právě dokončovaný v Žabovřeské měří necelého půl kilometru. Stavební práce otevřením tunelu a tramvajové tratě ale neskončí. Dělníci zde budou dále pracovat na silničním rozšíření Velkého městského okruhu až do konce příštího roku.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.