Třetí kotel na spalování komunálního odpadu Brno mít nebude

autor: | 18. 10. 2023 | Články

Foto: ilustrační

Zastupitelé ve středu na mimořádném zasedání v tajném hlasování odmítli 31 hlasy spustit výstavbu třetího kotle v městské firmě Sako. Schválili ukončení projektu v současné podobě s tím, že se do června 2024 připraví alternativa.

Tři zastupitelé se nicméně dnešního zasedání účastnili jen on-line a nakonec podle Jednacího řádu Zastupitelstva města Brna hlasovat nemohli, což Tomáš Koláčný (Piráti) označil za nezákonné. Zasedání se přímo ve Sněmovním sále Nové radnice nezúčastnili rovněž Petr Hladík (KDU-ČSL) a Matěj Hollan (Žít Brno).

„Důvody, proč jsme stáli za stavbou třetího kotle ve spalovně, jsou jednoduché. Projekt měl zajistit, aby Brňané měli výhodnou cenu tepla, a zároveň že se nebude muset zvyšovat cena za svoz a likvidaci odpadu,“ řekl ministr životního prostředí a brněnský zastupitel Petr Hladík.

Projekt připravovaný posledních sedm let za 4,6 miliardy korun chtělo zastavit vedení města. Již dříve se přitom povedlo pro výstavbu třetího spalovacího kotle získat dotaci ve výši 2,8 miliardy korun. Zatímco zastupitelé za Piráty, koalici Zelených a Žít Brno nebo Lidovce a Starosty chtěli v projektu pokračovat, o zrušení usilovali zejména občanští demokraté v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou a jejím náměstkem Robertem Kerndlem.

Mám osobně za to, že projekt nového kotle, který spočívá v tom, že by se sem navážel odpad nikoli z Brna a Jihomoravského kraje, ale z jiných částí České republiky, není pro Brňany prospěšný. A to ani s přihlédnutím k tomu, že by při spalování tohoto odpadu vznikalo teplo, které bychom využili jako součást našeho centrálního zásobování teplem,“ sdělila primátorka.

Je nezbytné postavit v intravilánu Brna zařízení, které bude spalovat odpadky, které nevznikají na území Brna ani JMK? Na to nechť si udělá každý zastupitel názor sám,“ zamyslel se náměstek primátorky Kerndl.

Aktuálně provozuje brněnská spalovna dvě linky – K2 a K3. Ty spalují odpad a vyrábí z něj teplo a elektřinu. Dřívější kotel K1 nechalo město před lety zbourat s tím, že v budoucnu zajistí výstavbu nového kotle. Dosud se tak ale nestalo.

Kapacitu kotlů by výstavba nového zvýšila o více než 110 tisíc tun. Projekt už má kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), stavební povolení, schválenou dotaci téměř tří miliardy korun a úvěr od Evropské investiční banky.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.