Švancara se sešel s brněnskými radními, počká si na posudek statika

autor: | 6. 4. 2023 | Články, Sport

Foto: ilustrační

Vyostřenou situaci ohledně budoucnosti fotbalového stadionu za Lužánkami zmírnilo středeční setkání brněnské fotbalové legendy Petra Švancary s vedením města.

„Obavy města Brna o bezpečnost návštěvníků fotbalového stadionu za Lužánkami chápu. Vítám, že se jeho vedení rozhodlo nynější stav urychleně řešit a hledat způsob, jak prostor i nadále využívat. Rád jsem také přijal pozvání, abych se zapojil do jednání o řešení budoucnosti stadionu,“ prohlásil Švancara po schůzce.

Chátrající stadion dostal novou šanci. Radní totiž schválili vypracování nového statického posudku. Ten má být hotov do tří měsíců a vyplyne z něj mimo jiné i to, jestli, za jakých omezení či s jakými nutnými úpravami je možné stadion dočasně využívat. Pokud by to bylo možné, bude vedení města s Petrem Švancarou jednat o tom, že by si stadion pronajal a postaral se o jeho využití stejně jako v minulých letech.

Demolice nyní ustupuje do pozadí. Čekat se bude na posudek statika. Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) z něj vyplyne i to, jestli, za jakých omezení či s jakými nutnými úpravami bude možné stadion dočasně využívat.

Stadion za Lužánkami byl svědkem jediného mistrovského titulu Zbrojovky v sezoně 1977/78 a zároveň dosud drží divácký rekord nejvyšší fotbalové soutěže. V říjnu 1996 přišlo na utkání Brno – Slavia 44.120 diváků. Poslední ligový zápas se tam hrál v září 2001. Od té doby stadion chátrá. V roce 2019 se zde natáčela část filmu o Emilu Zátopkovi.

S postupem a původně unáhlenými závěry současné radniční koalice nesouhlasí bývalý náměstek primátorky, který byl iniciátorem myšlenky participativního rozpočtu, dnes opoziční zastupitel Tomáš Koláčný (Piráti).

„Brňáci v participativním rozpočtu svými 3408 hlasy vybrali projekt ´Dejme za Lužánkami Š(v)ANCI mladým´, který investiční odbor magistrátu označil za proveditelný i přes špatný technický stav tribuny. Navržené tréninkové centrum mládeže je totiž situováno pouze na centrální herní plochu stadionu, kterou uzavřená západní tribuna nijak neohrožuje, což ostatně dokazují akce pro tisíce lidí, které se na stadionu každoročně pořádají,“ konstatuje Koláčný.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.