Mnoho let se vlekla jednání o provozování Nemocnice Milosrdných bratří, jestli a kdy se vrátí Hospitálskému řádu sv. Jana z Boha, který o ni přišel po zestátnění v roce 1948. Nemocnice je v současnosti příspěvkovou organizací města Brna.
Aktuální smlouva o jejím pronájmu trvá do konce června tohoto roku a podle převora Martina Richarda Macka má být její platnost na dobu určitou pojistkou, že se jednání nezaseknou na mrtvém bodě. Od roku 2018 jde už o její desáté prodloužení.
Zachování stávající péče i pracovních míst Macek garantuje. „Rozhodně z nemocnice nechceme udělat LDN ani redukovat méně výnosné výkony,“ odmítá převor obavy, které v předchozích měsících vyjádřil ředitel nemocnice na Polní Pavel Piler, který zároveň šéfuje Úrazové nemocnici.
Co se týká budoucnosti, má Macek jasné plány: „V územním řízení máme projekt na polyfunkční dům s byty a obchody, který vyroste v proluce ve Vídeňské ulici vedle lékárny. Máme vizi pro celý areál, primárně je potřeba řešit nedostatek parkovacích míst postavením parkovacího domu a rozšířit školku.“
Nejen v Brně, ale z pohledu celokrajského zdravotnictví je Nemocnice Milosrdných bratří významným zařízením, které zajišťuje vysoký podíl výkonů. Vloni se zde narodilo 1 516 dětí a díky tomu byla druhou největší porodnicí na jižní Moravě.
Vedení Brna také definitivně zavrhlo myšlenku nové městské nemocnice. Její stavbu totiž nevidí jako reálnou, není ani uvedena v koaliční smlouvě. Odhady na její stavbu činily před více než dvěma lety 10 miliard korun.
Nemocnice Milosrdných bratří je nejstarším zdravotnickým zařízením na Moravě a druhou nejstarší v Česku. Milosrdní bratři přišli do Brna v roce 1748. Příslušníci hospitálského řádu nejprve postavili konventní křídlo kláštera podél dnešní ulice Polní, poté, mezi lety 1753–1759, realizovali protilehlé nemocniční křídlo podél řeky Svratky.