Spory o Nemocnici Milosrdných bratří se blíží ke konci

autor: | 3. 2. 2023 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Mnoho let se vlekla jednání o provozování Nemocnice Milosrdných bratří, jestli a kdy se vrátí Hospitálskému řádu sv. Jana z Boha, který o ni přišel po zestátnění v roce 1948. Nemocnice je v současnosti příspěvkovou organizací města Brna.

Aktuální smlouva o jejím pronájmu trvá do konce června tohoto roku a podle převora Martina Richarda Macka má být její platnost na dobu určitou pojistkou, že se jednání nezaseknou na mrtvém bodě. Od roku 2018 jde už o její desáté prodloužení.

Zachování stávající péče i pracovních míst Macek garantuje. „Rozhodně z nemocnice nechceme udělat LDN ani redukovat méně výnosné výkony,“ odmítá převor obavy, které v předchozích měsících vyjádřil ředitel nemocnice na Polní Pavel Piler, který zároveň šéfuje Úrazové nemocnici.

Co se týká budoucnosti, má Macek jasné plány: „V územním řízení máme projekt na polyfunkční dům s byty a obchody, který vyroste v proluce ve Vídeňské ulici vedle lékárny. Máme vizi pro celý areál, primárně je potřeba řešit nedostatek parkovacích míst postavením parkovacího domu a rozšířit školku.“

Nejen v Brně, ale z pohledu celokrajského zdravotnictví je Nemocnice Milosrdných bratří významným zařízením, které zajišťuje vysoký podíl výkonů. Vloni se zde narodilo 1 516 dětí a díky tomu byla druhou největší porodnicí na jižní Moravě.

Vedení Brna také definitivně zavrhlo myšlenku nové městské nemocnice. Její stavbu totiž nevidí jako reálnou, není ani uvedena v koaliční smlouvě. Odhady na její stavbu činily před více než dvěma lety 10 miliard korun.

Nemocnice Milosrdných bratří je nejstarším zdravotnickým zařízením na Moravě a druhou nejstarší v Česku. Milosrdní bratři přišli do Brna v roce 1748. Příslušníci hospitálského řádu nejprve postavili konventní křídlo kláštera podél dnešní ulice Polní, poté, mezi lety 1753–1759, realizovali protilehlé nemocniční křídlo podél řeky Svratky.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.