Smuteční obřadní síň na Ústředním hřbitově má unikátní robotický katafalk

autor: | 6. 9. 2023 | Články

Foto: Správa hřbitovů města Brna

Obřadní síň na Ústředním hřbitově začala v pondělí opět sloužit veřejnosti. Rekonstrukce trvala rok a zahrnovala statické zajištění budovy, nové rozvody elektřiny a plynu, očištění pláště budovy, obnovu podlah, výmalby i repase dveří a osvětlení. Novinkou je dataprojektor umožňující při posledním rozloučení promítání fotografií nebo videí ze života zesnulého a robotický katafalk, který umožňuje manipulaci ve vodorovné i svislé poloze a je první svého druhu v Česku.

Obnova částečně zahrnula také malou obřadní síň, dělníci tam opravili osvětlení a vzduchotechniku. Síň, která vznikla podle návrhu Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška mezi lety 1925 a 1926, neodmyslitelně patří k brněnským architektonickým skvostům. Náklady na rekonstrukci ve výši 66 milionů korun bez daně zaplatilo město ze svého rozpočtu.

Nově zrekonstruovanou obřadní síň si mohou zájemci prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek, které se uskuteční 12. září, 11. a 24. října v 16 hodin. Vstupné stojí sto korun. Vrcholem celoročního programu se pak stane koncert k výročí založení hřbitova, který se 2. listopadu odehraje přímo v obřadní síni. Ústřední hřbitov byl zřízen v roce 1883 podle plánu a projektu Aloise Prastorfera. Otevřen byl 3. listopadu pohřbem desetiletého chlapce Jiřího Šimka.

„V letošním roce si připomínáme 140 let od vzniku Ústředního hřbitova. K tomu se pojí několik zajímavých akcí, které pořádáme ve spolupráci s Muzeem města Brna. Například na komentovaných procházkách po hřbitově se účastníci seznámí nejen s historií samotného hřbitova, ale také s historií města Brna, způsobech zakládání městských hřbitovů či způsobech pohřbívání,“ sdělila ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.