Obřadní síň na Ústředním hřbitově začala v pondělí opět sloužit veřejnosti. Rekonstrukce trvala rok a zahrnovala statické zajištění budovy, nové rozvody elektřiny a plynu, očištění pláště budovy, obnovu podlah, výmalby i repase dveří a osvětlení. Novinkou je dataprojektor umožňující při posledním rozloučení promítání fotografií nebo videí ze života zesnulého a robotický katafalk, který umožňuje manipulaci ve vodorovné i svislé poloze a je první svého druhu v Česku.
Obnova částečně zahrnula také malou obřadní síň, dělníci tam opravili osvětlení a vzduchotechniku. Síň, která vznikla podle návrhu Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška mezi lety 1925 a 1926, neodmyslitelně patří k brněnským architektonickým skvostům. Náklady na rekonstrukci ve výši 66 milionů korun bez daně zaplatilo město ze svého rozpočtu.
Nově zrekonstruovanou obřadní síň si mohou zájemci prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek, které se uskuteční 12. září, 11. a 24. října v 16 hodin. Vstupné stojí sto korun. Vrcholem celoročního programu se pak stane koncert k výročí založení hřbitova, který se 2. listopadu odehraje přímo v obřadní síni. Ústřední hřbitov byl zřízen v roce 1883 podle plánu a projektu Aloise Prastorfera. Otevřen byl 3. listopadu pohřbem desetiletého chlapce Jiřího Šimka.
„V letošním roce si připomínáme 140 let od vzniku Ústředního hřbitova. K tomu se pojí několik zajímavých akcí, které pořádáme ve spolupráci s Muzeem města Brna. Například na komentovaných procházkách po hřbitově se účastníci seznámí nejen s historií samotného hřbitova, ale také s historií města Brna, způsobech zakládání městských hřbitovů či způsobech pohřbívání,“ sdělila ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.