Rekonstrukce třetího vodojemu na Žlutém kopci je v polovině

autor: | 13. 4. 2023 | Články

Foto: MMB

Vloni na podzim se nejen Brňanům otevřela další turistická atrakce. Po rekonstrukci byly zpřístupněny dva ze tří zdejších historických vodojemů. V tom posledním, který tvoří dvě železobetonové komory, se stále pracuje.

Ve čtvrtek se zde uskutečnil kontrolní den a podle radního Jiřího Olivy probíhá rekonstrukce podle plánu. „Je zhruba v polovině. Pokud nenastanou nečekané komplikace, stavební úpravy budou dokončeny v listopadu a začátkem příštího roku by mohl být tento třetí vodovod otevřen pro veřejnost,“ řekl Oliva.

Práce na zpřístupnění vodojemů začaly na podzim 2019, první turisty tu začali provázet v červnu následujícího roku. V době proticovidových opatření byly prohlídky zrušeny a znovu obnoveny v říjnu loňského roku.

Trojice různě starých podzemních vodojemů se ukrývá v nenápadném areálu mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou. Nejstarší nádrž umístěná nejvýchodněji při ulici Tvrdého byla vystavěna společně s pisáreckou úpravnou vody a vodojemem na Špilberku mezi lety 1869 a 1872. Druhý jižněji umístěný podzemní vodojem přibyl mezi roky 1896 až 1900. Pravděpodobně teprve na začátku 20. století byly oba vodojemy doplněny o třetí a největší, který tvoří dvě oddělené nádrže, které právě procházejí rekonstrukcí.

Monumentální prostory vodojemů ve svahu Žlutého kopce mohou fanouškům fantazy žánru připomínat Morii z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Jsou technickou památkou a jejich zpřístupnění je součástí projektu Brno Industrial.

Nad vodojemy vzniká i nový park k procházkám a odpočinku. Návštěvníci tu najdou i sociální zařízení a možnost zakoupit si upomínkové předměty.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.