Rekonstrukce třetího vodojemu na Žlutém kopci je v polovině

autor: | 13. 4. 2023 | Články

Foto: MMB

Vloni na podzim se nejen Brňanům otevřela další turistická atrakce. Po rekonstrukci byly zpřístupněny dva ze tří zdejších historických vodojemů. V tom posledním, který tvoří dvě železobetonové komory, se stále pracuje.

Ve čtvrtek se zde uskutečnil kontrolní den a podle radního Jiřího Olivy probíhá rekonstrukce podle plánu. „Je zhruba v polovině. Pokud nenastanou nečekané komplikace, stavební úpravy budou dokončeny v listopadu a začátkem příštího roku by mohl být tento třetí vodovod otevřen pro veřejnost,“ řekl Oliva.

Práce na zpřístupnění vodojemů začaly na podzim 2019, první turisty tu začali provázet v červnu následujícího roku. V době proticovidových opatření byly prohlídky zrušeny a znovu obnoveny v říjnu loňského roku.

Trojice různě starých podzemních vodojemů se ukrývá v nenápadném areálu mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou. Nejstarší nádrž umístěná nejvýchodněji při ulici Tvrdého byla vystavěna společně s pisáreckou úpravnou vody a vodojemem na Špilberku mezi lety 1869 a 1872. Druhý jižněji umístěný podzemní vodojem přibyl mezi roky 1896 až 1900. Pravděpodobně teprve na začátku 20. století byly oba vodojemy doplněny o třetí a největší, který tvoří dvě oddělené nádrže, které právě procházejí rekonstrukcí.

Monumentální prostory vodojemů ve svahu Žlutého kopce mohou fanouškům fantazy žánru připomínat Morii z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Jsou technickou památkou a jejich zpřístupnění je součástí projektu Brno Industrial.

Nad vodojemy vzniká i nový park k procházkám a odpočinku. Návštěvníci tu najdou i sociální zařízení a možnost zakoupit si upomínkové předměty.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.