Proluku v Jaselské ulici zastaví koleje pro studenty

autor: | 13. 3. 2023 | Články

Foto: Urbanon - vizualizace Jaselská

Mezi bytovými domy je v této ulici v centru Brna po dlouhá desetiletí proluka oddělená od zahrady církevního domova mládeže Petrinum cihlovou zídkou. To se ale má změnit.

Vlnu nesouhlasu zejména místních obyvatel vyvolalo nedávné pokácení více než dvacítky stromů ve vnitrobloku mezi ulicemi Jaselská a Veveří. Rostly tam desítky let. Musely ustoupit plánům Biskupství brněnského, které zde plánuje výstavbu studentských kolejí.

„Kácelo se zejména kvůli různému poškození dřevin, které majitel pozemku doložil odborným posudkem, dále z důvodu opravy opěrné zdi a kolize stromů s ní a také kvůli stavbě retenční nádrže v areálu,“ zdůvodnila zásah do stávající zeleně v areálu církevního domova mládeže Petrinum mezi ulicemi Veveří a Jaselská mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová.

Biskupství brněnské počítá ve vnitrobloku s výsadbou 21 vzrostlých stromů, v plánu je i další zeleň. „Pozemek bude mít díky náhradní výsadbě největší hustotu stromů v okolí Jaselské,“ řekl Tomáš Kouřil, projektový manažer společnosti Urbanon, která chystá proměnu lokality a kterou vlastní biskupství.

Prostor letité uliční proluky vyplní ubytování Augustin pro studenty, vyučující nebo vědce. Vznikne v nich 153 ubytovacích jednotek 1+kk o ploše 24 metrů čtverečních.

Biskupství už má na projekt stavební povolení, ale proti tomu podali obyvatelé Jaselské odvolání. Podle nich jde o předimenzovanou stavbu s osmi nadzemními a dvěma podzemními podlažími, což výrazně změní ráz ulice a zároveň bude znamenat obrovský nárůst dopravy.

Petrinum slouží jako církevní domov mládeže už 165 let. Ke konci roku 1856 byly od rodiny Schindlerovy odkoupeny dva domy ve Veveří ulici i se zahradami. Ty byly v březnu 1857 zbořeny a začala se stavět nová budova, která byla dokončena v roce 1858.

V roce 1990 zde Biskupství brněnské zřídilo biskupské gymnázium. V září 1991 přesídlilo do vrácených budov v Barvičově ulici a v objektu byl biskupstvím zřízen podle původního záměru církevní domov pro věřící studenty ze všech středních škol v Brně. Církevní domov mládeže Petrinum nabízí studentům zázemí pro jejich studium, osobnostní a duchovní rozvoj.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.