Před 150 lety vznikl na Starém Brně nový pivovar

autor: | 9. 2. 2023 | Články

Foto: Archiv města Brna

Psal se 7. únor 1873, když soud do rejstříku zapsal novou brněnskou pivovarskou společnost, u jejíhož zrodu stáli židovští podnikatelé Josef Mandl a Hermann Hayek. Právě oni nechali na úpatí Žlutého kopce hned vedle cisterciáckého kláštera postavit pivovar.

Pivovaru Starobrno se v první třetině minulého století dařilo. Na světové výstavě v Paříži například získal cenu Grand Prix. Postupně se stal největším pivovarem na Moravě.

Pivo se ale v Brně začalo vařit mnohem mnohem dřív. Právo várečné udělil městu král Václav I. roku 1243. Pivovar při klášteru cisterciaček na Starém Brvařil pivo od roku1325. Při přestavbě sladovny v roce 1884 zde byly nalezeny náhrobní kameny z 15. a 16. století. V průběhu staletí měnil majitele. Název Altbrünner Brauerei (Starobrněnský pivovar) se používá od druhé poloviny 19. století.

Zajímavostí je, že se při výrobě piva nepočítalo s vodou ze studní, jak tomu bývalo zvykem, ale používal se vodovod z právě dokončené moderní úpravny vody z řeky Svratky v nedalekých Pisárkách.

Zdejší pivo se vozilo až do Ostravy, své klienty ale našlo i v polské části Rakouska-Uherska a také ve Vídni, kam se každý den dopravovalo vlakem. Dochovaly se také zprávy o tom, že zlatavý mok z Brna si oblíbil i císař František Josef I.

Pivovar Starobrno je dnes součástí nizozemské pivovarské společnosti Heineken. Výstav Starobrna (společně se znojemskou filiálkou Hostan) je 914 tisíc hektolitrů ročně.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.