Před 150 lety vznikl na Starém Brně nový pivovar

autor: | 9. 2. 2023 | Články

Foto: Archiv města Brna

Psal se 7. únor 1873, když soud do rejstříku zapsal novou brněnskou pivovarskou společnost, u jejíhož zrodu stáli židovští podnikatelé Josef Mandl a Hermann Hayek. Právě oni nechali na úpatí Žlutého kopce hned vedle cisterciáckého kláštera postavit pivovar.

Pivovaru Starobrno se v první třetině minulého století dařilo. Na světové výstavě v Paříži například získal cenu Grand Prix. Postupně se stal největším pivovarem na Moravě.

Pivo se ale v Brně začalo vařit mnohem mnohem dřív. Právo várečné udělil městu král Václav I. roku 1243. Pivovar při klášteru cisterciaček na Starém Brvařil pivo od roku1325. Při přestavbě sladovny v roce 1884 zde byly nalezeny náhrobní kameny z 15. a 16. století. V průběhu staletí měnil majitele. Název Altbrünner Brauerei (Starobrněnský pivovar) se používá od druhé poloviny 19. století.

Zajímavostí je, že se při výrobě piva nepočítalo s vodou ze studní, jak tomu bývalo zvykem, ale používal se vodovod z právě dokončené moderní úpravny vody z řeky Svratky v nedalekých Pisárkách.

Zdejší pivo se vozilo až do Ostravy, své klienty ale našlo i v polské části Rakouska-Uherska a také ve Vídni, kam se každý den dopravovalo vlakem. Dochovaly se také zprávy o tom, že zlatavý mok z Brna si oblíbil i císař František Josef I.

Pivovar Starobrno je dnes součástí nizozemské pivovarské společnosti Heineken. Výstav Starobrna (společně se znojemskou filiálkou Hostan) je 914 tisíc hektolitrů ročně.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.