Před 10 lety byla dostavěna nejvyšší budova v republice

autor: | 28. 3. 2023 | Články

Foto: AZ Tower

AZ Tower se stal v roce 2013 dominantou jižní části Brna a svými 111 metry také nejvyšší budovou v České republice. Byla dokončena 27. března a o dva metry převýšila pražský City Tower. A to díky tehdejšímu primátorovi Romanu Onderkovi, který si potrpěl na jedenáctky, protože se narodil 11. 11.

Mrakodrap stál 800 milionů korun, navrhla jej Architektonická kancelář Burian–Křivinka a otevřen byl v červnu 2013. Bílo-oranžová budova se dvěma podzemními a třiceti nadzemními podlažími ve Štýřicích poblíž M-Paláce má přes 17 tisíc metrů čtverečních obchodních, kancelářských a bytových ploch.

Výška stavby láká i pořadatele sportovních akcí. Před několika lety uspořádala skupina nadšenců BehejBrno.com závod „Schody AŽ nahoru“. Současní vlastníci plánují, že podobné sportovní akce obnoví.

V posledních letech se mluví o zpřístupnění střechy mrakodrapu veřejnosti. Na ni se stále jen tak někdo nedostane. V roce 2020 koupila budovu investiční společnost Natland, která je největším spolumajitelem ploch a o vlastnictví se dělí s více než padesáti majiteli obchodů, bytů a dalších prostor.

Před dvěma lety se konala ideová soutěž ve spolupráci s Ústavem architektury Vysokého učení technického, ze které vzešly návrhy studentů na zpřístupnění nejvyššího patra. Od té doby se ale přestavba střechy pro tyto účely nikam neposunula.

Po výstavbě AZ Tower měly jižním směrem při ulici Pražákova vyrůst postupně ještě další dva mrakodrapy. Také tento záměr se zatím nerealizoval.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.