Poklepem základního kamene začala stavba Akademického náměstí a parkovacího domu

autor: | 7. 3. 2023 | Články

Foto: MMB, vizualizace Atelier Kristen

Více než šest set míst v novém parkovacím domě a na venkovním parkovišti, zeleň včetně aleje vysazené podél ulic Pod Kaštany a Kounicova a vodní prvek. Taková bude nová podoba prostranství při Šumavské a Veveří ulici, jehož stavbu v pondělí odstartoval slavnostní poklep základního kamene. Hotovo má být za 14 měsíců.

Místní, ale i ti, kteří v okolí pracují nebo tady potřebují něco vyřídit, vědí, že jedním z největších problémů této lokality je právě parkování. Náklady činí zhruba 374 milionů bez DPH. Větší část z toho zaplatí Brněnské komunikace, které budou vlastníkem a provozovatelem parkovacího domu. Zbývajících 91 milionů půjde z městského rozpočtu s využitím Fondu mobility.

Podle předsedy představenstva Brněnských komunikací Davida Grunda jde za posledních deset let už o čtvrtý parkovací dům, který staví a provozuje tato městská firma. „Připravujeme i další, například v Bítešské nebo Skořepce,“ řekl Grund.

Řidiči budou moci během výstavby zaparkovat v podzemním parkovišti v areálu na Šumavské nebo u Björnsonova sadu.

V místě vznikne čtyřpatrový parkovací dům. Ten poskytne 441 míst, dalších 222 pak bude na přilehlé ploše v režimu rezidentního parkování. Celkem tak v oblasti po dokončení zaparkuje až 663 vozidel. Pro vozidla jezdící na plyn bude pak na střeše vyhrazeno 42 míst. V plánu je také výsadba zeleně na venkovních parkovacích plochách. Úprav se dočká i prostranství před Právnickou fakultou Masarykovy univerzity.

Venkovní parkoviště bude sloužit pro návštěvníky a uživatele okolních objektů v režimu rezidentního parkování v zóně B. Jeho kapacita bude 220 míst. Parkovací dům bude rozdělený na dvě části. Část vyhrazená hromadným garážím bude mít dvě podzemní a čtyři nadzemní podlaží s kapacitou 411 míst. Pro vozidla jezdící na plyn bude pak na střeše určeno celkem 42 stání.

Součástí parkovacího domu bude i trafostanice, která umožní instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily. Nabíjení bude možné na venkovním parkovišti a také uvnitř parkovacího domu.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.