Poklepem základního kamene začala stavba Akademického náměstí a parkovacího domu

autor: | 7. 3. 2023 | Články

Foto: MMB, vizualizace Atelier Kristen

Více než šest set míst v novém parkovacím domě a na venkovním parkovišti, zeleň včetně aleje vysazené podél ulic Pod Kaštany a Kounicova a vodní prvek. Taková bude nová podoba prostranství při Šumavské a Veveří ulici, jehož stavbu v pondělí odstartoval slavnostní poklep základního kamene. Hotovo má být za 14 měsíců.

Místní, ale i ti, kteří v okolí pracují nebo tady potřebují něco vyřídit, vědí, že jedním z největších problémů této lokality je právě parkování. Náklady činí zhruba 374 milionů bez DPH. Větší část z toho zaplatí Brněnské komunikace, které budou vlastníkem a provozovatelem parkovacího domu. Zbývajících 91 milionů půjde z městského rozpočtu s využitím Fondu mobility.

Podle předsedy představenstva Brněnských komunikací Davida Grunda jde za posledních deset let už o čtvrtý parkovací dům, který staví a provozuje tato městská firma. „Připravujeme i další, například v Bítešské nebo Skořepce,“ řekl Grund.

Řidiči budou moci během výstavby zaparkovat v podzemním parkovišti v areálu na Šumavské nebo u Björnsonova sadu.

V místě vznikne čtyřpatrový parkovací dům. Ten poskytne 441 míst, dalších 222 pak bude na přilehlé ploše v režimu rezidentního parkování. Celkem tak v oblasti po dokončení zaparkuje až 663 vozidel. Pro vozidla jezdící na plyn bude pak na střeše vyhrazeno 42 míst. V plánu je také výsadba zeleně na venkovních parkovacích plochách. Úprav se dočká i prostranství před Právnickou fakultou Masarykovy univerzity.

Venkovní parkoviště bude sloužit pro návštěvníky a uživatele okolních objektů v režimu rezidentního parkování v zóně B. Jeho kapacita bude 220 míst. Parkovací dům bude rozdělený na dvě části. Část vyhrazená hromadným garážím bude mít dvě podzemní a čtyři nadzemní podlaží s kapacitou 411 míst. Pro vozidla jezdící na plyn bude pak na střeše určeno celkem 42 stání.

Součástí parkovacího domu bude i trafostanice, která umožní instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily. Nabíjení bude možné na venkovním parkovišti a také uvnitř parkovacího domu.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.